Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


2.2. A francia kriminálszociológiai iskola

A Lombroso tanaira épülő biológiai, antropológiai szemléletű bűncselekmény/bűntettes felfogással szemben a legismertebb és heves tudományos kritikai reakció a francia kriminálszociológiai iskola fő képviselőihez köthető. Az iskola első kiemelkedő alakja a belga származású Adolphe Quételet (1796–1874), aki bűnügyi statisztikai adatok elemzése során arra a megállapításra jutott, hogy a bűnelkövetés szabályszerűen, rendszeresen ismétlődik. Vagyis meghatározott számú bűncselekményt az egyes államokban minden évben elkövetnek. „Előre számba vehetjük, hogy hányan fogják embertársainak vérével beszennyezni a kezüket, hányan lesznek csalók, hányan kerülnek börtönbe; majdnem ugyanúgy, ahogy előre számba vehetjük a születést és halálozást […]”510

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave