Veszprémi Tamás

Általános kémia


Gázok állapotai és állapotegyenletei

Ki ne tudná, mi az a gáz? Ki ne tudná egyszerűen jellemezni a gázállapotot: a részecskék egymástól nagyon távol vannak és minden irányban szabadon cikázhatnak. Milyen tulajdonságokkal jellemezhetünk valamely gázt, pl. a szoba levegőjét? Megadhatjuk a színét, szagát, a szoba térfogatát, a gáz összetételét, tömegét, a hőmérsékletét, a nyomását, a sűrűségét, az elektromos ellenállását, optikai, mágneses és elektromos viselkedését és még millió egyéb adatot. Mindenekelőtt két kérdést kell tisztáznunk. Egyrészt vajon, ha mindezeket ismerjük, mondhatjuk-e, hogy az adott gázt teljes egészében, tökéletesen ismerjük? Ha a tulajdonságok teljes körét kiválasztottuk, akkor a válasz természetesen igen. Másrészt szükséges-e az összes felsorolt, és fel nem sorolt tulajdonságot ismernünk, ahhoz, hogy a gáz állapotát ismerjük? Ez már nehezebb kérdés, hiszen nem feltétlenül kell az állapotjelzők közé sorolnunk pl. a színt, mely alapvetően a gázmolekulák elektronszerkezetének, valamint az összetételnek a függvénye, a sűrűséget, melyet a térfogat és a gáz tömege meghatároz, vagy pl. a szagot, mely rosszul számszerűsíthető és meglehetősen szubjektív.21

Általános kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 051 9

A kémiának számos ága létezik (szerves, szervetlen, fizikai, analitikai, bio- és polimerkémia stb.), de általános kémia nevű diszciplínát nem ismerünk. Mégis: a General Chemistry, Allgemeine Chemie, Общая химия, kifejezések jól ismertek az egész világon. A világ minden részén százszámra találhatók ilyen címmel könyvek, és aligha van olyan egyetemi kémia fakultás, ahol ez a tantárgy ismeretlen. Az általános kémia kurzusok és könyvünk célja az, hogy az olvasó középiskolából hozott kémiai ismereteit olyan szintre segítse, amelyre a fenti szaktárgyak alapozhatnak. Feladata az alapfogalmak definiálása, mintegy a kémiai nyelv alapszókincsének megismertetése, a fontosabb fizikai és kémiai jelenségek és összefüggések megvilágítása.

A könyv több - tipográfiailag is elkülönített - szinten használható. Anyaga a középiskolai kémiától elvezet az egyetemek másod- és harmadéves fizikai kémia tárgyáig. A fontos jelenségek mellé a haladók számára mélyebb magyarázatokat mellékel, melyeket a kezdők nyugodtan átugorhatnak anélkül, hogy ez gátolná a fő gondolatmenet megértését. Az olvasót számos érdekesség, tudománytörténeti kitekintés, rengeteg színes ábra, fénykép és több száz kidolgozott példa is segíti.

Könyvünk elsőrendű célja tehát adott: bevezetés vagy inkább átvezetés a felsőfokú kémiába. A megcélzott olvasókör is adott: érdeklődő középiskolásoknak éppúgy szól, mint első- és másodéves, kémiát tanuló egyetemi hallgatóknak. Emellett ajánlható a középiskolák kémiatanárainak is: számos, a középiskolákban is könnyen használható anyagot tartalmaz - másként, mint ahogyan a középiskolákban általában tanítani szokás. Végül, de nem utolsósorban ajánljuk a könyvet mindazoknak, akik bármikor, bármilyen szinten belekóstoltak vagy belemerültek a kémia izgalmas világába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/veszpremi-altalanos-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave