Márkus Attila, Czigler Balázs

Neurológia

Bővített, átdolg. kiadás


Alkoholos polyneuropathia (krónikus alkoholizmushoz társuló polyneuropathia)

A polyneuropathiák második leggyakoribb oka az alkoholizmus, hazánkban több százezer beteget érint. A krónikus alkoholisták kb. 20%-ában klinikailag igazolható, további kb. 30%-ban szubklinikai, vagyis ideg-elektrofiziológiai vizsgálattal kimutatható. A polyneuropathia kialakulásában az alkohol toxikus hatása (myelin- és axonkárosodás, – Waller-féle degeneráció) mellett nutritív tényezők (a felszívódás zavarai, B1-vitamin hiánya, májkárosodás) is szerepet játszanak. Érző- és motoros idegrostokat is érintő polyneuropathia az alsóvégtagokon (ritkán a kezeken). Az érzészavar eloszlása szimmetrikus, disztális típusú, harisnya-, illetve kesztyűszerű. Az enyhébb esetekben elsődlegesen érzőidegek működészavarára utaló panaszok vannak (égő érzés a lábakon, fájdalmas paraesthesiák), míg súlyosabb állapotban a motoros funkciók károsodása is kialakulhat (izomsorvadás, izombénulás). Járászavar, járásképtelenség is kialakulhat. A betegek járászavara (ataxiája) egyrészt polyneuropathiás, másrészt kisagyi eredetű. A betegség előrehaladása, de javulása is lassú. Megfelelően hosszú alkoholmentes időszak (általában 6 hónap) után a polyneuropathia tünetei javulnak. Terápia: alkoholfogyasztás elhagyása, táplálkozás javítása, B-vitaminok bevitele.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 055 7

Tankönyvünk második, átdolgozott kiadása több mint egy évtized után jelenik meg. Bár maguk a neurológiai betegségek keveset változtak ez idő alatt, ismereteink róluk jelentősen gyarapodtak, ahogyan számos kórkép esetében a kezelési lehetőségek is. Amellett, hogy igyekszünk követni ezeket a változásokat, az új kiadással célunk még inkább megfelelni azon elvárásoknak, melyeket a könyv olvasóközönsége támaszt.

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de reményeink szerint a klinikai pszichológia – és persze a neurológia – iránt érdeklődők, illetve az érintett területeken dolgozó más szakemberek (klinikai pszichológusok, neuropszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, ápolók), akár neurológiai betegekkel kapcsolatba kerülő orvosok is haszonnal forgathatják majd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-czigler-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave