Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


Az irodalom nem történeti megközelítése. Saussure és a rendszerszemlélet

Időközben lassan megindult az ókortudományon belül az új szemlélet felé való tapogatózás, az új módszer keresése az irodalomnak nem csupán történeti szemlélete, bizonyos műfajok tipikus szerkezetének vizsgálata formájában. Tadeusz Zieliński munkája, melyben az ókomédia szerkezetét elemezte (1885), némileg még a régi szellemben fogant: a szerkezeti elemzésből a műfaj eredetére vonatkozóan vont le történeti tanulságokat. Munkája módszerében így is úttörőnek bizonyult: a század elején Paul Mazon az aristophanési vígjátékok szerkezetét, illetve a szerkezet változásait már csak önmagukban vizsgálta (1904). Hasonlóképpen elemezte Eduard Norden a himnuszszerkezet különféle változásait (1912), s a Brit-szigeteken is voltak, akik az irodalom iránti finom érzékkel elemezték a költői alkotásokat (Andrew Lang, Walter Headlam, Gilbert Murray és mások). A nagy áttörést mégis Ferdinand de Saussure (1857–1913) általános nyelvészeti rendszere hozta meg, melyet 1891-től kezdődően a genfi egyetemen tartott előadásaiban fejtett ki, és mely teljesen új szemléletet jelentett: a történeti szemlélet helyett a rendszerszemléletet. A saussure-i felfogás a nyelvtudományon keresztül hatott az ókortudományban is, de már csak az első világháború után. (Ismeretes, hogy Saussure sosem foglalta össze tanításait könyv formájában. Erre jegyzetei és tanítványainak jegyzetei alapján csak halála után, 1916-ban került sor.)

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave