4.4.5.4. Meditációs technikák és mindfulness meditáció

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A meditáció lényege, hogy az egyén egyfajta elfogadó, ráirányuló attitűddel figyelmét egyetlen tárgyra fókuszálja. [123] A meditációra épülő gyakorlatsorok – noha a keleti kultúrákban gyökereznek, így népszerűségük ott a legnagyobb – egyre elterjedtebbek a nyugati társadalmakban is. E kontextusban a meditációs módszerek általában már az eredeti filozófiai és vallási tartalom és háttér nélkül jelennek meg, mégis kiválóan alkalmasak a stressz által előidézett szorongás és feszültség csökkentésére. [126] A meditációs technikák általános jellemzője, hogy az egyén egy nyugodt, csendes környezetben felvesz egy kényelmes pozíciót (ez a módszertől függően lehet álló, ülő vagy akár mozgáshoz kötött testtartás), tudatosan figyeli és szabályozza légzését, fizikailag és mentálisan is passzívan, elfogadóan viszonyul mind a külső, mind a belső környezet ingereihez, valamint – az adott módszertől függően – egyetlen tárgyra (tényleges fizikai tárgyra vagy egy szóra, gondolatra, érzésre, akár a légzésére) fókuszálja a figyelmét, kizárva minden mást a tudatos kognitív működések közül. Ez lehetővé teheti akár egy megoldásra váró problémára fókuszált elmélyült és kizárólagos koncentrációt, a probléma minden aspektusának, minden jellemzőjének részletes és mély megvizsgálását, ami különböző gondolatokat és emlékeket, tapasztalatokat idézhet elő adott tárggyal kapcsolatban. Mindez oda vezethet, hogy az egyén képessé válik akár új nézőpontból is rátekinteni adott tárgyra, ami – például egy problémahelyzet esetén – a megoldási lehetőségek felfedezését is eredményezheti. [134] Sok esetben azonban a meditáció célja nem az, hogy valamilyen problémára megoldás találjon az egyén; mi több, gyakorta nem is az a lényeg, hogy egy figyelt tárgy legyen a meditáció középpontjában. A hangsúly ilyen esetekben magán a koncentráción van, amit az összpontosítás érdekében gyakorol az egyén. Ennek révén felismerheti, hogy lehetőség van gondolatainak tudatos szabályozására, akár például elterelésére egy szorongató, félelemkeltő vagy negatív tartalomról; felismeri, hogy képes gondolatainak megválasztására, figyelmének elterelésére a nem kívánt gondolatokról, valamint azoknak az érzelmektől való különválasztására, így kezelésére is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez utóbbihoz kapcsolódhat a buddhista filozófiából és vallásból származó mindfulness meditáció módszere, amelynek lényege az egyén teljes figyelmének a jelen pillanatra való fókuszálása és a jelenben áramló külső és belső ingerek (tapasztalások, gondolatok, érzések stb.) ítélkezésmentes megfigyelése (a mindfulness kifejezés talán legbeszédesebb magyar fordítása a jelentudatosság). A mindfulness meditáció során a cél, hogy az egyén az „itt és most”-ban pillanatról pillanatra fenntartsa tudatos figyelmét gondolatai, érzései, teste jelzése vagy a környezete ingerei irányába, ám mindeközben törekedve arra, hogy fenntartson egy semleges, elfogadó, passzív nézőpontot. A mindfulness meditáció lényegi eleme ugyanis az elfogadás, ami azt jelenti, hogy az egyén nyitottan, bizonyos kíváncsisággal figyel gondolataira és érzéseire, ám anélkül, hogy megítélné, értékelné őket. A cél, hogy az egyén megtanulja úgy figyelni a külső és belső világ ingereit, hogy ne címkézze őket a jó/rossz, kellemes/kellemetlen stb. dimenziók mentén. [135, 136] Könnyen belátható ennek nyomán, hogy miért épp a stresszkezelésben terjedt el olyannyira a mindfulness meditációra épülő módszer: e technika lehetővé teszi, hogy – idővel és gyakorlással – az egyén képes legyen gondolatait, érzéseit (amelyeket korábban akár stresszkeltőnek címkézett és így érzett volna) pusztán akként látni, amik: gondolatok és érzések, amelyek jönnek, majd elmúlnak. Ennek nyomán az egyén képessé válhat elválasztani egymástól egy eseményt vagy helyzetet azon korábban említett (ruminatív, katasztrofizáló, perszeveratív stb.) kognícióktól, amelyek jelentősen fokozhatják a stresszre adott fiziológiás és pszichológiai választ; mérsékelve ezzel a stresszhatást.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ennek egy módja lehet, ha az egyén például a légzésére fókuszál a meditáció során. Ha figyelmét erre a jelenben megjelenő tárgyra fordítja, nem marad hely sem a múlton való rágódásnak, sem a jövő miatti szorongásnak. Ha mégis felbukkan egy gondolat vagy emlék, fontos, hogy az egyén pusztán tudatosítsa azt magában („ez egy gondolat”), majd térjen vissza a légzésére (és az „itt és most”-ra) való összepontosításhoz, kizárva ezzel mindent mást az elméjéből. Természetes, ha nem sikerül az első alkalmak során egyből a koncentrációnak ezt a szintjét elérni, de gyakorlással fejleszthető képességről van szó (lásd a 95. kitekintő ablakot). Idővel akár egy stresszes helyzetben is segítségül hívhatja az egyén ezt a módszert, tudatosítva magában, hogy a stresszt vagy a negatív érzelmeket nem maga az objektív helyzet vagy jelenség váltja ki, hanem azok az értékelések, címkék vagy értelmezések, amelyeket az egyén e helyzetekhez kapcsolódóan magában megfogalmaz. Ha képessé válik ezen értelmezések helyett egy semleges dologra fókuszálni figyelmét, lehetővé válik a helyzet nyomán fellépő negatív reakciók mérséklése is. [123]

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Megjegyzendő, hogy ahhoz, hogy az egyén ellazuljon a meditáció közben, nem feltétel, hogy tudatosan is úgy érezze, hogy éppen relaxál. Előfordulhat, hogy az egyén magát nyugtalannak érezve, kavargó gondolatokkal végzi el a gyakorlatsorokat; ennek ellenére a legtöbben mégis pihentebbnek, ellazultabbnak érzik magukat a meditáció végén. Előfordulhat továbbá, hogy meditálás közben, test és lélek ellazulása, lecsendesülése során felmerülnek az egyénben olyan érzések, gondolatok, akár negatív tartalmak (például emlékek), amelyek felzaklatják őt, akár érthetetlenek számára. Fontos, hogy az egyén ekkor is fenntartsa az ítélkezésmentes, elfogadó, passzív attitűdöt, amely során nem próbálja elemezni, értelmezni e tartalmakat. Ha szükségét érzi ugyanakkor, az egyénnek lehetősége van és javasolt egy baráttal vagy akár mentálhigiénés szakemberrel (például pszichológussal), esetleg egy meditációoktatóval beszélni az élményeiről. [123]
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

95.
Mindfulness-meditációk
 
A mindfulness-meditációnak (a Semmelweis Mindfulness Központ által létrehozva) több magyar nyelvű, vezetett gyakorlatsora érhető el az alábbi linken:
 
 
Az angolul értő érdeklődők pedig akár egy nyolchetes, komplex mindfulness-alapú stresszcsökkentő programot is elvégezhetnek online, ingyenesen:
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave