4.1.5.2. Elektronikus cigaretta

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elektronikus/elektromos cigaretták (e-cigaretták) akkumulátorral működtetett eszközök, amelyek nikotin és más éghető anyagok felhevítésével gőzt állítanak elő, amely belélegezhető, így szimulálva a hagyományos cigaretta működését. Az e-cigaretták a nikotint a hagyományos dohánytermékekben meglévő egyéb vegyi anyagok nélkül tartalmazzák, emiatt feltételezhetően kevésbé káros hatásúak, mint a hagyományos dohányzás, ugyanakkor semmiképp sem nevezhetőek ártalmatlannak. [75] Az e-cigaretták töltőfolyadékaiban (e-liquid) számos finom és ultrafinom részecskét, káros fémet, rákkeltő dohányspecifikus nitrozaminokat, illékony szerves vegyületeket, különböző dózisban rákkeltő karbonilokat és a sejtszintű folyamatokra is mérgező hatású anyagot találtak különböző tanulmányok. Számos olyan vegyület is megtalálható továbbá az e-cigarettákban (például propilén-glikol), amelyek a hagyományos dohánytermékekben nem, így különböző dózisokban a hosszú távú hatásuk (e gőz/füstszerű formában bejutva a szervezetbe) kevéssé ismert és tanulmányozott. [75] További, jelentős problémát okozhat, hogy számos, a hatóságok által nem ellenőrzött töltőfolyadék is elérhető lehet (például online) a fogyasztók számára, amelyek összetevői nem feltétlenül kerülnek a szabványok szerint feltüntetésre a csomagoláson, így hatásuk sem ellenőrizhető, ismerhető. Az engedélyezett árusító helyeken forgalmazott termékek és töltőfolyadékok 2017. május 20. óta csak az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet szabványainak megfelelve árusíthatók.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Előnye lehet az e-cigarettáknak az alacsony nikotinbevitel lehetővé tétele, illetve a nikotinmentes folyadékok használatával a dohányzás viselkedéses élményének, ingereinek megadása, ám a nikotin káros hatása nélkül. Ennek okán az e-cigarettákat sokan hatékony segítségnek tartják a dohányzásról való leszokás folyamatában. Empirikus kutatások eredménye szerint azon dohányzó személyek, akik a hagyományos cigaretta mellett e-cigarettát is használni kezdtek, 22%-a egy hónappal, 46%-a pedig egy évvel később teljesen felhagyott a dohányzással. [75] Ennek ellentmondva azonban áttekintő elemzések, [76] amelyek 38 tanulmány eredményeit összegzik (ekként következtetéseik erősebb bizonyítékot szolgáltatnak), arra is rámutatnak, hogy azok körében, akik a hagyományos dohánytermékek mellett e-cigarettát is használnak, akár 28%-kal is kisebb lehet a leszokás valószínűsége, mint azok körében, akik csak a hagyományos cigarettát használják. Ennek oka lehet az elterjedt – ám téves – meggyőződés, hogy egy már-már egészséges alternatíváról van szó csakúgy, mint a csak nemrégiben (2020. május 20.) betiltásra kerülő ízesített folyadékok népszerűsége. Egy újabb összefoglaló tanulmány [77] továbbá – amely több mint ezer résztvevő vizsgálatán alapult – csak nagyon gyenge hatásfokkal és igen minimális pozitív hatást tudott kimutatni, amely a nikotionos e-cigaretták dohányzásról való leszokást segítő szerepére vonatkozott (összehasonlítva a nem nikotinos e-cigarettákkal), míg több vizsgálat semmilyen pozitív vagy támogató hatást nem igazolt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Összességében tehát – a rendelkezésre álló kutatási eredmények ismeretében – nem jelenthető ki egyértelműen, hogy az e-cigaretták a dohányzásról való leszokásban hatékony segítséget jelenthetnének. Elképzelhető, hogy az esetek egy részében az e-cigaretták támogathatják a dohányzásról való leszokás folyamatát, míg más esetekben akár erősíthetik is a nikotinfüggőséget. Továbbá – és ez hangsúlyosan kiemelendő – az e-cigaretták „egészséges alternatívának” semmiképp sem tekinthetők; a rászokás tehát esetükben ugyanúgy kerülendő, és a teljes leszokás ugyanúgy ajánlott, mint a hagyományos dohánytermékek esetében.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

68.
Leszokás önsegítéssel: Tünde (31) története
 
„Mióta az eszemet tudom, a szüleim cigiztek. Én akkor kezdtem el dohányozni, mikor technikumba jártam. A baráti társaság nagy része dohányzott. Eleinte csak »partidohányos« voltam, aztán »kocabagós«, aki néha-néha rágyújt már akkor is, amikor nem is iszik alkoholt. A párom egy időre leszokott, de visszaszokott, mert olyan társaságban voltunk, ahol szinte mindenki cigizett, és persze én is cigiztem. A társaság és az alkohol nagy húzóerő. Ha iszol, dukál mellé egy szál cigi. Ilyenkor még gyári cigarettát vettem. Egyre többet cigiztünk, így cigitöltésre adtam a fejemet. Aztán már rendesen rágyújtottam otthon is, és napi egy doboz cigi simán megvolt. Ha volt társasági összejövetel, ami mondjuk délután kezdődött, és eltartott késő estig, hajnalig, elment másfél-két doboz cigaretta fejenként.
A párommal sokszor tanakodtunk, és eljátszadoztunk a gondolattal, hogy le kellene szokni. Próbáltam leszokni úgy, hogy csökkentem az adagot, de ezzel nem jutottam előrébb, mert valahogy mindig feltornáztam az adagot, és ugyanott voltam. Tudtam, hogy ehhez nagy elhatározás kell. Kezdtem keresgetni az interneten, milyen hátrányai vannak a dohányzásnak, sokat olvastam róla.
Aztán érkezett egy nagy fordulópont az életembe. Édesapámnál tüdőrákot diagnosztizáltak. Aput győzködtük, hogy tegye le a cigarettát, de annak, aki már több mint 40 éve szívja a cigit, nem tudsz parancsolni, és amúgy is, ehhez a saját elhatározás elengedhetetlen. Megműtötték, utókezelést sem kapott, mert olyan jól sikerült a műtét.
Ekkor mi tényleg elhatároztuk a párommal, hogy végleg letesszük a cigit. Összegyűjtöttem az érveket a leszokás mellett. A legfőbb indok az idő volt. Rengeteg idő ment el azzal, hogy a férjemnek és nekem meg kellett töltenem a cigarettát. Aztán sok pénzt is vitt el a háztartásból, amit másra is költhettem volna. Az egyik legdrágább dohány és hüvely… Sejthető, mibe került… Az egészség sem egy utolsó szempont. Az egész lakásban terjengett a cigarettafüst, ami szó szerint mindent átjárt, és a nikotin mindent megfogott, a tévét, a függönyt, az ablakot stb.
Mint ahogy az előbb is említettem, utánaolvastam a dolgoknak, hogy milyen időszakot érdemes kiválasztani. Olyan időszakot választottunk, ami viszonylag stresszmentes, és kevés baráti összejövetel van. Szóval így esett a választásunk a januári hónapra. Beléptem egy internetes csoportba is, aminek a neve CigiSzünet. Továbbra is olvasgattam ezen az oldalon, és láttam, hogy mennyi embernek sikerült a leszokás. A legtöbb ember szerint ehhez elhatározás kell, vasakarat és önismeret, amivel teljesen egyetértek én is. Letöltöttem egy alkalmazást is, amit a CigiSzünet oldal tagjai is használtak, a Dohányzásról leszokás applikációt. Nagyon hasznosnak találtam, mert itt láthattam az eredményeimet, napi motivációt, és hogy mit tettem meg az egészségemért. Emellett azonban továbbra is szem előtt tartottam a dohányzás negatívumait is.”
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

69.
Leszokás önsegítéssel: Tünde (31) története (folyt.)
 
„Sokan dicsértek a kitartásomért, és szerencsémre a környezetem is megértette a célomat, és nem akartak kísértésbe vinni. A férjem sajnos nem volt ilyen szerencsés, munkatársai többször is bepróbálkoztak, kínálgatták, de ellenállt, és nagyon büszke vagyok rá. Beszélgettünk otthon a férjemmel, hogy milyen nehéz, és hogy hányszor eszünkbe jut rágyújtani, és vannak azok a bizonyos időszakok, amikor milyen jól esne például étkezés után vagy egy kávé után. Együtt »szenvedtünk«. Voltak bizonyos időszakok, amikor elkapott az érzés, hogy rágyújtanék; ilyenkor próbáltam elfeledkezni róla, lefoglaltam magam. Én a kertészkedést választottam. Ellátott bőven feladattal.
Aztán a példánknak köszönhetően a szüleim is abba akarták hagyni a dohányzást, hogy az egész család füstmentes legyen. Nekünk így nagyon nehéz volt leszoknunk, hogy körbevett minket a cigarettafüst, amit mondtunk is nekik. Édesanyám fokozatosan kezdte el letenni a cigarettát, édesapám egyik napról a másikra. A nikotintapaszokat választotta, én ragasztgattam fel neki. Sajnos még egy dobozig sem jutottunk el: édesapám rosszul lett, bekerült a kórházba. Megállapították, hogy visszatért a rák, és májáttétek is vannak. Sajnos nagyon hamar, kevesebb mint egy hónap alatt elvitte őt ez a betegség, az a betegség, ami számomra a legutálatosabb. Márciusban történt… Szóval a leszokásom elején tartottam. Sajnos nem sikerült kifognom a stresszmentes időszakot. Még nehezebb volt, hogy ne gyújtsak rá, de az járt az eszemben, hogy mennyi időt kibírtam már, és ha elrontom, és rágyújtok akár egyetlen szál cigarettára, akkor elölről kezdhetem az egész procedúrát. Édesanyám sajnos nem bírta ki, visszaállt a rendes adagra. Mi a férjemmel nem, továbbra is kitartottunk, támogattuk egymást. Pár hónap után észre is vettem, hogy már nem is köhögök, és az ízeket is újra intenzívebben éreztem.
Édesapám halála után kb. egy évvel édesanyámnak is sikerült letennie a cigarettát 46 év után. Kimondhatatlanul büszke vagyok rá, és ezt mindig hangoztatom is. Füstmentes lett a család! Cigarettázás helyett most a lakást újítgatjuk – a cigarettát letéve bőven van miből.
A mai napig rá tudnánk gyújtani, még mindig hiányzik. Úgy gondolom, mindig is kelleni fog egy bizonyos önkontroll, de az elejéhez képest jóval könnyebb. Kevesebbszer gondolunk rá. Valószínűleg nem is esne már jól. Nem tudom. Azt viszont tudom, hogy az egyik legjobb döntésünk volt, és mindenkit biztatok az életmódváltásra!”
 
A Tünde által említett, a Szegedi Tudományegyetem oktatói és hallgatói által szerkesztett CigiSzünet oldal elérhető itt:
 
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave