4.5.1. A nem szándékos nonadherencia okai és kiküszöbölésének lehetőségei

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nem szándékos nonadherencia okai között a leggyakoribb talán az az eset, amikor az egyén úgy hiszi, hogy megfelelően szedi a gyógyszereit, azonban az információk félreértése vagy elfelejtése miatt mégsem így történik. Ezt kiküszöbölendő az egyénnek javasolt megkérnie kezelőorvosát vagy háziorvosát (illetőleg egy kórházi tartózkodást követő elbocsátás esetén a gondozóorvost), hogy az egyes gyógyszerek esetén egyesével, napszakokra és az adagolás módjára vonatkozóan egyeztessék, valamint írják is le, hogy mi a gyógyszerelés pontos menete. (Ehhez segítséget nyújthat a 97. kitekintő ablakban látható gyógyszerelési napló is.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Előfordulhat, hogy a beteg a gyógyszert megfelelő mennyiségben és a javasolt időpontban alkalmazza, azonban a bevétel módjával kapcsolatban történt félreértés. Némely gyógyszerek esetében jelentősége lehet a gyomor telítettségi állapotának (így fontos, hogy az étkezésekhez igazodva hogyan szedi a beteg), akár a gyógyszerrel elfogyasztott folyadék mennyiségének, akár annak, hogy lehetőleg a nap azonos órájában (például 24 óránként) kerüljön alkalmazásra. Ezek érdekében a gyógyszerelési napló szükség szerint bővíthető további megjegyzések, fontos információk stb. oszlopokkal. [88]

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A gyógyszerszedés – időbeli és mennyiségbeli – pontos követését továbbá számos módszer segítheti: a gyógyszeradagolók lehetővé teszik akár egy heti gyógyszeradag pontos előkészítését, napszakok szerinti kiadagolását. Ezek használatával az egyénnek elég hetente egy alkalommal (például vasárnaponként) foglalkoznia a gyógyszerelésének kérdésével (akár egy családtag segítségét is kérve, így ketten figyelhetik, hogy a megfelelő gyógyszer kerüljön a megfelelő rekeszbe), ezt követően pedig csak a megfelelő napszakban be kell vennie az adott rekeszben lévő gyógyszereket (sokat segíthet az is, ha a gyógyszeradagoló olyan helyen van, ahol az egyén többször ránéz egy nap, így biztosan nem elfeledkezve róla). A házastárs vagy egy családtag segítségének kérése ezen túlmenően is segíthet a megfelelő gyógyszerelés követésében (például ha ők is figyelnek, hogy az egyén bevette-e a gyógyszerét).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

97.
Gyógyszerelési napló*
 
A gyógyszer neve
Hatóanyag- tartalom, hatáserősség
A bevétel
ideje és adagolás
Mire való?
Jegyzeteim
Példa gyógyszer 1. neve
20 mg
Reggel…1…
Délben.….…
Este…….1…
Vérnyomáscsökkentő
Étkezés előtt bevenni!
Példa gyógyszer 2. neve
10 mg
Reggel………
Délben….2.…
Este………….
Vérzsírcsökkentő
Stb.
 
* Készült a Curriculum Herz-Kreislauf-Erkrankungen des Gesundheitstrainingsprogramms der Deutschen Rentenversicherung Bund kézikönyve alapján. [88]
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A modern kor technológiai fejlesztései további segítőket, emlékeztetőket tesznek elérhetővé: okosórákon, telefonokon emlékeztető jelzések („ébresztők”) állíthatók be, amelyek felhívják az egyén figyelmét a gyógyszerei bevételének esedékességére, akár az emlékeztetőhöz írt jegyzetbe felsorolva a szükséges gyógyszerek nevét is. Hűtőajtóra, naptárra jegyzetek akaszthatók, amelyek – akár a fenti gyógyszerelési naplóhoz hasonlóan – szintén emlékeztetőkként támogathatják a megfelelő gyógyszerszedést.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ha az egyén számára nem egyértelmű a gyógyszerszedéssel kapcsolatos orvosi tájékoztatás vagy a betegtájékoztató tartalma, fontos, az orvos megerősítésének kikérése. (Sokakat visszatarthat az aggodalom, hogy az orvos talán neheztelne a kérdések, bizonytalanságok miatt, vagy nem akarják lefoglalni ezzel orvos idejét. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a nem vagy nem megfelelően követett gyógyszeres kezelés negatív következményei az egészségügyi szakembertől is jóval több energiabefektetést igényelnének – a további orvosi konzultációk, a nem hatékony kezelés korrigálására tett kísérletek stb. okán –, mint néhány további kérdés megválaszolása. Ezért mindenképpen javasolt inkább a gyógyszerelés kérdéseinek előzetes és pontos körbejárása, semmint a pontatlan gyógyszerszedésből fakadó káros következmények utólagos korrigálása.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

E fenti nehézségek kiküszöbölését segítheti minden olyan módszer, amely a beteg számára átadott információ befogadását, megértését és emlékezetének megőrzését segíti. Így, amennyiben elérhető, hatékony segítséget nyújthatnak az írott betegtájékoztatók és betegedukációs anyagok. Fontos, hogy az orvosi konzultáció során az egyén rákérdezzen a számára nem vagy nem teljesen érthető részekre és részletekre, valamint hogy az egészségügyi szakember is gondosan hangsúlyozza, akár megismételje a fontos, lényeges információkat. Különösen is hatékonynak bizonyulnak az úgynevezett „teach back” (szó szerinti fordításban „taníts vissza) technikák, amelyek lényege, hogy miután az egészségügyi szakember tájékoztatta a beteget (például a gyógyszerelés pontos módjáról), visszakérdez, és megkéri a beteget, hogy mondja el a saját szavaival, amit hallott (például, hogy mikor és hogyan kell szednie a gyógyszereit). [149] E módszer nemcsak azt segíti elő, hogy a beteg személyben is jobban rögzüljenek a hallottak (hiszen egy információ aktív felidézése mélyebb feldolgozást igényel, mint pusztán annak passzív meghallgatása), de így az esetleges félreértések, pontatlanságok is felszínre kerülhetnek, és lehetővé válik azok időben történő korrigálása.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave