Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A munkaszerződés módosulása munkáltatói jogutódlás következtében

Munkáltatói jogutódlásra általában négy esetben kerül sor. Az első eset, amikor a munkáltató eladja vállalatát, üzemét vagy vállalata, illetve üzeme egy részlegét, a másik eset az, amikor a jogutód munkáltató megszerezve a jogelőd munkáltató gazdasági társaság szavazati jogot jelentő üzletrészeinek a többségét és ez által betagolja saját vállalatába a másikat. A harmadik esetre akkor kerül sor, amikor a jogelőd munkáltató fizetésképtelenné válik és az elinduló fizetésképtelenségi (csőd) eljárás során a hitelezők közül vagy rajtuk kívül valaki megvásárolja a csődbe jutott vállalatot. E három, többnyire adás-vételként megnyilvánuló eseten kívül az öröklést szükséges megemlíteni. Annál fogva azonban, hogy a jogutódlásra általában ellenérték-fizetés ellenében kerül sor, a munkáltatói jogutódlásról szóló Irányelv pontos címként vállalat, vállalatrészek és üzem, valamint üzemrészlegek eladásából vagy másmilyen átadásából eredő munkáltató személyében beálló változásként jelöli meg. Az ide vonatkozó első Irányelv a 77/167. EGK Irányelv, amelyet először a 98/50. EK Irányelv módosított, másodszor pedig a 2001/23. EK Irányelv. Az eredeti Irányelv értelmében a korábban megkötött kollektív szerződés, amennyiben annak hatálya több évre szól, legalább egy évig továbbra is hatályban marad, kivéve, ha hatálya előbb szűnik meg, valamint, ha a jogutód kollektív szerződése kedvezőbb. Ez esetben a betagolt vállalat, üzem, üzemrészleg munkavállalóinak a kívánságára a betagoló vállalat kollektív szerződése lép hatályba a betagolt vállalat, illetve üzem munkavállalóit érintve. Ennek során azonban vagy egyiket vagy a másikat kell az összességét érintően kedvezőbbként értékelni, ami azt jelenti, hogy nem lehet a kollektív szerződések pontjai közül válogatni és így egy abszolút kedvező kollektív szerződést összeállítani.257 Abban az esetben, ha transzfer útján a jogutód munkáltatóhoz átkerült üzemben üzemi tanács működött, az ugyancsak egy évig ideiglenes üzemi tanácsként tovább működhet. Azonban egy éven belül meg kell választani az új üzemi tanácsot, amire ha nem kerül sor, az ideiglenes üzemi tanács megszűnik.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave