Pál Lajos, Petrovics Zoltán (szerk.)

Visegrád 19.0

A XIX. Magyar Munkajogi Konferencia szerkesztett előadásai


A bedolgozói jogviszony

A hatályos Mt. szabályozása alapjaiban változtatta meg a bedolgozói jogviszony jogi természetét. Az Mt. hatálybalépését megelőzően a bedolgozói jogviszonyt rendeletek szabályozták. A korábbi szabályozás értelmében,1 a bedolgozói jogviszony sui generis jogviszony volt, amelynek néhány eleme átvette a munkajogviszony tartalmi elemeit. A foglalkoztatási és a rendelkezésre állási kötelesség szempontjából a jegyzetben hivatkozott 24/1994. (II. 24.) Korm. rendelet 24. §-át indokolt megemlíteni. Ennek értelmében „a foglalkoztató és a bedolgozó megállapodhat abban, hogy a foglalkoztató meghatározott munkamennyiséggel a bedolgozót ellátja, a bedolgozó pedig ebben a mértékben rendszeresen munkát végez (a továbbiakban: biztosított bedolgozói jogviszony, illetve biztosított bedolgozó)”. A megállapodást legalább olyan mennyiségű munkára kell megkötni, amelynek elvégzése esetén a bedolgozó havi díjazása eléri a kötelező legkisebb havi munkabér 30 százalékát. Ez a konstrukció gyakorlatilag – legalábbis a díjazás tekintetében – mintegy kvázi munkajogviszonnyá tette ezt a foglalkoztatási-munkavégzési formát.

Visegrád 19.0

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 111 7

A XIX. Magyar Munkajogi Konferencián elhangzott előadások szerkesztett, írásos változatát tartalmazó konferenciakötetet haszonnal olvashatják, akik esetleg nem tudtak részt venni a konferencián.

A tanulmánykötetben munkajogi területen dolgozó előadók gondolatait ismerhetik meg, a kiadvány 17 tudományos értékű tanulmányt tartalmaz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/visegrad-190//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave