Halász Zsolt, Szabó Ildikó, Varga Erzsébet

Adótan és adóeljárás

2., átdolgozott kiadás


Az ellenőrzés befejezése

Az ellenőrzés során tett megállapításait az adóhatóság jegyzőkönyvben rögzíti. A jegyzőkönyvben utalni kell minden, az ellenőrzési eljárás során feltárt tényre, körülményre és megállapításra, amelyekre az adóhatóság későbbi eljárását alapozza. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell különösen az eljáró adóhatóság megnevezését, az ügy tárgyát és az ügyiratszámot, a jegyzőkönyv készítésének helyét és időpontját, a meghallgatott személy természetes személyazonosító adatait, lakcímét, eljárásjogi helyzetét és elérési lehetőségét, a meghallgatott személy jogaira és kötelességeire való figyelmeztetés megtörténtét, az ügyre vonatkozó lényeges nyilatkozatokat és megállapításokat, és a meghallgatott személy, az eljáró ügyintéző és a jegyzőkönyvvezető oldalankénti aláírását.

Adótan és adóeljárás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 594 205 3

A pénzügyi jog egyetemi szintű oktatása hagyományosan három nagy témakört fog át: az adójogot, a költségvetési jogot, valamint a pénzügyi és befektetési intézményrendszer szabályozásának témakörét. Az adójog önmagában is egy rendkívül összetett, anyagi és eljárási szabályokat magában foglaló szabályrendszer. Az olvasó jelen kötetben az adójog történeti kialakulását, alapfogalmait és belső összefüggéseit, valamint az adóeljárás szabályozását ismerheti meg részletesen.

Az egyetemi szintű oktatásban arra kell a pénzügyi jog oktatóinak törekedni, hogy e rendkívül széles és szerteágazó, egymástól sok tekintetben elkülönülő, de mégis legalább ugyanannyi ágon egymáshoz kapcsolódó szabályrendszerbe egy alapos és logikusan felépített betekintést nyújtson a hallgatóknak. Jelen kötet – amelynek szerzői a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Pénzügyi Jogi Tanszékének oktatói – első kiadása e célt szem előtt tartva készült el 2021-ben, és került aktualizálásra, átdolgozásra 2023-ban.

A kötet szerzői immár közel negyedszázados tapasztalatot gyűjtöttek össze a pénzügyi jog oktatása terén, és általános tapasztalatuk, hogy a téma terjedelme, összetettsége és részletessége különleges megközelítést tesz szükségessé. E különleges megközelítés azt jelenti, hogy nem lehetséges és nem is célszerű az egyes résztémakörök minden egyes részelemét kifejteni a pénzügyi jog egyetemi oktatása során. Az oktatás célja sokkal inkább az, hogy a három nagy témakör, az adójog, a költségvetési jog, valamint a pénz- és tőkepiaci szabályozás alapvető elemei, fogalmai és belső rendszertani összefüggései kerüljenek a fókuszpontba, és ezáltal a hallgatók megismerjék azon szabályozási struktúrák működését, amelyek részleteiben később, gyakorlati munkájuk során már ők is kellő biztonsággal el tudnak igazodni. Jelen kötet célja ennek megfelelően az adózás rendszerének, alapfogalmainak és az adóeljárási szabályozásnak áttekintése a jogi egyetemi szintű pénzügyi jogi oktatás igényei szerint. Ennek megfelelően a szerzőknek nem céljuk a szabályozás minden egyes részelemének bemutatása, hanem sokkal inkább egy alapos fogalomtisztázó és átfogó rendszertani elemző módszert követve, a téma egyes elemeinek működését és összefüggéseit szeretnék megismertetni az olvasókkal. A kötet elsődlegesen az egyetemi oktatásban való felhasználási céllal készült, amelyben azonban a szerzők nem pusztán a hazai szabályozás leírására törekedtek, hanem a releváns helyeken kitértek a nemzetközi és európai uniós szabályozásra, illetve az alkotmánybírósági, valamint a hazai és uniós bírósági gyakorlatra is.

A kötet azok számára is hasznos szakkönyvként használható, akik egyetemi tanulmányaik befejezését követően is adójoggal kívánnak foglalkozni, akár adóhatósági, akár más jogalkalmazói területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halasz-szabo-varga-adotan-es-adoeljaras-2kiad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave