Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


A munkaügyi compliance audit jelentősége

A hard law-t, azaz az állam által alkotott jogot éppen az különbözteti meg a soft law-tól, hogy mindkettő valamilyen norma ugyan, de az utóbbiban nincs benne a hatalmi elem, azaz az állami hatalmat képviselő szervek által a vonatkozó szabályok, előírások betartása semmilyen módon nem kényszeríthető ki, ezek be nem tartása esetén pedig részükről szankcionálásra sincs lehetőség. Azaz az erkölcsi normák jog által nem szabályozott csoportjához hasonlatosan a normák követése valamilyen más megfontolás, meggyőződés, világnézet, érdek stb. alapján történik. Ez korántsem azt jelenti, hogy a piac ezeknek a szabályoknak a betartását önkéntes alapra helyezi. A befolyásos vevői társulások, nagy multinacionális vállalatok, ipari lobbik stb. gyakorlatilag ugyanolyan kényszerítő erővel bírhatják rá beszállítóikat, tagjaikat, leendő partnereiket a kívánt magatartásra, mint ahogy az állami hatalom teszi azt a jogalkotással. Másképpen fogalmazva, ha egy vállalat a piacon akar maradni, sokszor nincs más lehetősége, minthogy megfeleljen a vele kapcsolatban álló és rá hatást gyakoroló piaci szereplők előírásainak. Ezek tartalmukat tekintve olykor csak a jogszabályok szerinti működésre vonatkozó elvárások egy részére korlátozódnak (például a klasszikus pénzügyi compliance), sok esetben viszont – továbblépve a hard law keretein – megfogalmazhatnak olyan soft előírásokat is, mint a társadalmi felelősségvállalás, a környezet védelme, a munkavállalók méltányos javadalmazása, motivációs rendszerek működtetése, folyamatos oktatások, továbbképzések biztosítása, vagy éppen a táppénzes állomány meghatározott szintre való csökkentése. Hangsúlyozni szükséges, hogy ezeknek a piaci erőknek igen gyakran meg is van az eszközük arra, hogy az általuk meghatározott normákat – komoly szankciók vagy konzekvenciák kockázata mellett (megrendelések visszaesése, szerződések felmondása, bizonyos piaci körökből történő teljes kizárás, eladási árak negatív irányba történő befolyásolása stb.) – betartassák a náluk gyengébb helyzetben lévő piaci szereplőkkel. Itt jegyezzük meg, hogy az e kötetben tárgyalt puha normák jellegüket tekintve nagyban különböznek olyan más puha normáktól, mint a társadalmi előírások (például az erkölcs) vagy a jogi kötelezőerővel nem bíró jogi szabályozások (például nemzetközi jogi irányelvek). Az eltérés elsősorban abban a tekintetben jelentős, hogy az utóbbiak kikényszeríthetősége jelentősen korlátozott, és e normák be nem tartása inkább csak olyan konzekvenciákat vonhat maga után, mint a megszégyenülés vagy a kevésbé előnyös megítélés.

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave