Farkas Alexandra

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása

2., átdolgozott kiadás


Az adókötelezettség keletkezési időpontja Közösségen belüli termékbeszerzés esetén

Az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja azt mutatja meg egy adott ügylet kapcsán, hogy az azzal kapcsolatos áfakötelezettségeket mikor kell teljesíteni. Gyakorlatilag az adófizetési kötelezettség keletkezésének az időpontjában kell az érintett ügylet után az adót bevallani és megfizetni, valamint ezzel párhuzamosan az adófizetési kötelezettség keletkezésének az időpontjával nyílik meg egy adott ügylet kapcsán az adólevonási jog is. Ezzel együtt azonban az Áfa tv. használja a teljesítés időpontjának a kategóriáját is, amit a gyakorlati jogalkalmazás során sokan azonosítanak az áfakötelezettség keletkezésének, valamint az adólevonási jog megnyílásának a napjával. Ez azonban csak bizonyos ügyleteknél van így, mint például a belföldön teljesített normál (fordított adózás alá nem tartozó) termékértékesítések, illetve ilyen szolgáltatásnyújtások esetén. Számos olyan ügylettípus van azonban, amely után az áfakötelezettség (és ezzel párhuzamosan az adólevonási jog) nem az ügylet Áfa tv. szerinti teljesítésének napján, hanem attól eltérő más időpontban keletkezik; ide tartoznak többek között a közösségi termékügyletek, a belföldi fordított adózásos tényállások stb.

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 813 2

A külföldi ügyletek számlázása és áfarendszerbeli kezelése minden gazdálkodó számára fontos terület. Manapság ugyanis egy vállalkozás bármikor érintett lehet valamilyen külföldi vonatkozású ügylettel, akár annak teljesítőjeként, akár annak megrendelőjeként.

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása címet viselő könyvünk átdolgozott kiadása tartalmazza az áfatörvény 58. §-a 2016. január 1-jétől megváltozott szabályának (azaz a folyamatos teljesítésű ügyletek szabályának) az alkalmazását mind a közösségi érintettségű termékügyletekre vonatkozóan, mind pedig a külföldi szolgáltatások kapcsán.

A szerző ismerteti, hogy a külföldi ügyletek szempontjából hogyan kell értelmezni az elkésett számlák kapcsán gyakorolható adólevonásra vonatkozó, 2016. január 1-jétől hatályos új szabályt. Ezen felül az átdolgozott kiadvány részletezi az időközben hatályba lépett, a termékexportra vonatkozó 90 napon túli, de 360 napon belüli visszamenőleges adómentességi szabályt, illetve kitér az első kiadás óta uniós szinten bevezetett, a nem adóalanyok részére történő telekommunikációs, rádiós, audiovizuális média, valamint elektronikus úton nyújtott szolgáltatások kezelésére, ha a szolgáltatást nyújtó és az igénybe vevő nem azonos országban telepedett le.

A könyv tárgyalja a közösségi termékügyleteket (ideértve a közösségi termékbeszerzést és a közösségi adómentes értékesítést is), a harmadik országos termékügyleteket (a termékimport és a termékexport részletezése), ismerteti a közösségi és a harmadik országbeli vonatkozású szolgáltatások szabályrendszerét, valamint áttekinti a devizás számlák szabályait.

A kiadványban az egyes jogszabályi rendelkezések magyarázata mellett számos gyakorlati példa illusztrálja a szabályokat, segítséget nyújtva a gazdálkodók, vállalkozások mindennapi működése során előforduló problémáinak megoldásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-a-kozossegi-es-egyeb-kulfoldi-ugyletek-afaja-es-szamlazasa-2016//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave