Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


A közigazgatási végrehajtások bírósági végrehajtói költségei

A bírósági végrehajtói díjszabásról szóló 35/2015. (XI. 10.) IM rendelet (a továbbiakban: Dsz.) 18. § (3) bekezdésében foglaltak értelmében a végrehajtó a Vht. 4. §-a és 225. § (3) bekezdése, valamint az Art. 158. § (3) bekezdése alapján átvett ügyekben az eljárás kezdetén történő megfizetése nélkül jár el. Tehát a Dsz. ezen szakasza – mint lex specialis – lerontja a Vht. 34. § (1) bekezdésének azon rendelkezését, hogy a végrehajtás során felmerülő költséget – ha a törvény másképpen nem rendelkezik – a végrehajtást kérő előlegezi, és az adós viseli. A Dsz. nem törvényi, hanem rendeleti szintű jogforrás, azonban a lex specialis derogat legi generalis (a speciális szabály lerontja az általánosat) elve14 alapján a bíróságok, a végrehajtók és az adóhatóságok gyakorlatában mégis a Dsz. szabályai érvényesülnek a költségelőlegezés tekintetében, vagyis a Vht. 4. § szerint átvett ügyekben az eljárás kezdetén fizetendő végrehajtási költség megfizetése nélkül jár el a végrehajtó. Ez teljes mértékben ellentétes a jogirodalomban ismert azon állásponttal, mely szerint a „magasabb lerontja az alacsonyabb jogszabályt” (lex superior derogat legi inferiori) elvének alkalmazása a legelső a jogforrási hierarchia rendezőelveinek sorában. Tehát a speciális jogszabály csak akkor ronthatja le az általánosat, ha a jogforrási hierarchiában azonos szinten vannak, „hiába általánosabb egy magasabb szintű és speciálisabb egy alacsonyabb szintű jogszabály, akkor is a felsőbb szintűnek van elsőbbsége”.15 Erre tekintettel a Vht. 34. § (1) bekezdése alapján az adóhatóság nem mentesülhetne a végrehajtási költség megelőlegezésének kötelezettsége alól a Dsz. 18. § (3) bekezdésére tekintettel sem.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave