Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


A végrehajtási eljárásba bekapcsolódott zálogjogosult ügyének a befejezése

A végrehajtási eljárásba bekapcsolódott zálogjogosult ügye a zálogtárgy értékesítésével befejeződik. „A zálogjog jogosultját tehát csak ebben a minőségben és kizárólag a zálogtárgyból való kielégítés tekintetében illetik meg a végrehajtást kérő jogosultságai.”167 A bekapcsolódással indult végrehajtásban az adós kizárólag a becsatlakozással érintett (lefoglalt) vagyontárggyal felel. Erre tekintettel, amennyiben a zálogtárgy értékesítése megtörtént, de abból a zálogjogosult becsatlakozással érintett összes követelése nem térült meg, úgy a végrehajtás Vüsz. 33. § b) pontja szerinti befejezését kell megállapítania a végrehajtónak. A Vüsz. 33. § b) pontja értelmében befejezett a végrehajtási ügy (érdemi befejezés), ha az adós a végrehajtható okiratban foglaltaknak eleget tett, és ezt a végrehajtó megállapította. Amennyiben a zálogjogosulti bekapcsolódást engedélyező végzésben 10 millió forintban került megállapításra a kielégítési jog megnyílta, azonban a vagyontárgy csak 6 millió forintos áron kerül értékesítésre, úgy a végrehajtás Vüsz. 33. § b) pontja szerinti befejezésének van helye, ugyanis a becsatlakozással indult végrehajtásban az adós kizárólag az érintett vagyontárggyal felelt a tartozásért. Természetesen a hitelezőnek (korábbi jelzálogjogosult) lehetősége van a fennmaradó összegre újabb végrehajtási eljárást indítani most már az adós teljes vagyonára.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave