Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


A Vht. 163/A. § elhatárolása a Dsz. 7. § (1) bekezdésétől – a végrehajtási ügyérték elhatárolása a munkadíj végrehajtási ügyérték alapján történő meghatározásától

A Dsz. 7. § (1) bekezdésének értelmében, ha a végrehajtás pénzfizetésre irányul, a munkadíj a végrehajtható okiratban feltüntetett főkövetelést, járulékot és költséget magában foglaló együttes összeghez (a továbbiakban: végrehajtási ügyérték) igazodik. Végrehajtási ügyértékként a végrehajtható okirat végrehajtóhoz történő érkezésének napján fennálló forintban meghatározott összeget kell figyelembe venni, a főköveteléshez társuló járulékok időközbeni változásától függetlenül. Amennyiben a végrehajtható okirat a tartozás összegét más pénznemben (devizában) határozza meg, azt a Magyar Nemzeti Bank aznapi deviza-középárfolyamának alapulvételével kell forintra átszámítani. Amennyiben a végrehajtóhoz érkezik egy pénzkövetelésre irányuló 100 euró végrehajtási ügyértékű ügy, akkor a forintban meghatározandó ügyérték meghatározásához a Magyar Nemzeti Bank aznapi deviza-középárfolyamának alapulvételével kell az eurót forintra átszámítani. Amennyiben euró esetén a Magyar Nemzeti Bank aznapi deviza-középárfolyama 300 forint, akkor az ügyérték (100x300) 30 000 forint lesz. Erre tekintettel a Dsz. 8. § (1) bekezdése szerint 30 000 forintos ügyértékhez 4000 forint munkadíj igazodik. A végrehajtó munkadíja tehát rögzül az eljárás kezdetén. Az ügyérték azonban nem rögzül, hanem a kamatok miatt folyamatosan változik. Ezzel ellentétben a munkadíj a kamatozás miatt (az ügyérték növekedésével) nem változik, hanem a Dsz. 7. § (1) bekezdése alapján a végrehajtható okirat végrehajtóhoz történő érkezésének napján rögzül. A gyakorlatban ez magyarázza azt, hogy a végrehajtók által kiállított díjjegyzéken meghatározott ügyérték alapján a felek soha nem azt a munkadíjat számolják ki, mint amit a végrehajtó feltüntet a díjjegyzéken. A díjjegyzék ugyanis a kiállításakor fennálló ügyértéket tartalmazza, azonban a munkadíj a végrehajtható okirat végrehajtóhoz történő érkezésének napján rögzült, így nem a díjjegyzék kiállításakor fennálló ügyérték alapján kerül meghatározásra. Különösen fontos kiemelni, hogy a végrehajtható okirat végrehajtóhoz történő érkezésének napján (a végrehajtói munkadíj meghatározásának érdekében) történő átváltását követően a 100 euró tartozást nem 30 000 forint tartozásként kell nyilvántartania a végrehajtónak. A 100 euró 30 000 forintra történő átváltása kizárólag a forintban meghatározandó munkadíj kiszámításához szükséges. A 100 euró összegben elrendelt követelést a végrehajtónak továbbra is euróban kell nyilvántartania és a kifizetéseket a Vht. 163/A. § szerint kell teljesítenie. A devizában meghatározott (elrendelt) követelést nem kell tehát forintra váltani és forintban nyilvántartani, kizárólag csak a munkadíj meghatározásához (az érkezés napján) kell a fentiek szerint forintra váltani és a munkadíjat ez alapján megállapítani. A munkadíj megállapítását követően a végrehajtható okiratban elrendelt pénznemben kell nyilvántartani a követelést.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave