Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


A zálogjogosult zálogkötelezettel szembeni igényének érvényesítése

A Legfelsőbb Bíróság egy ügyben kimondta, hogy a zálogjog dologi hatályú jogosultság, ebből következően mindenki, aki a zálogtárgyon az elzálogosítást követően valamilyen jogot szerzett, köteles tűrni, hogy a jogosult a zálogtárgyból a követelését kielégítse. Amennyiben a jogosult a zálogjog kötelezettje ellen fordul, az nem léphet fel olyan igénnyel, hogy a jogosult a követelését előbb az adóstól, vagy más kötelezettől kísérelje meg behajtani [Legfelsőbb Bíróság Gf.I.31.519/2003. számú határozata (BH2004. 6278.)]. Felmerül a kérdés, hogy milyen eljárásban érvényesítheti igényét a zálogjogosult a zálogjoggal terhelt ingatlan tulajdonjogát megszerző harmadik féllel szemben. Végrehajtási záradék kiállításának ilyenkor a harmadik személlyel szemben nincs helye, ugyanis nincs olyan közjegyzői okiratban vállalt kötelezettsége, amelyet a Vht. 23/C. § szerint lehetne záradékolni. A bírósági gyakorlat szerint a zálogjogosult egy tűrésre kötelezés iránti pert indíthat a zálogtárgy tulajdonosa ellen (EBH2000. 316.). Ebben a perben a bíróság megállapítja, hogy a harmadik személy tűrni köteles, hogy a zálogjoggal terhelt vagyontárgyból a jogosult kielégítést keressen. Felmerül a kérdés, hogy a per folyamatban léte alatt, vagy a határozat jogerőre emelkedése előtt – az elidegenítési tilalom hiányára tekintettel – mi akadályozhatja meg a zálogjoggal terhelt vagyontárgy tulajdonosát abban, hogy azt ismét elidegenítse egy negyedik fél számára. A hitelező ilyenkor az Inytv. 64. § (1) bekezdésének e) pontja alapján a perfeljegyzés jogintézményének alkalmazásával kereshet jogvédelmet. Ennek értelmében a bíróság – az ügyfél kérelmére – előzetesen végrehajtható végzéssel megkeresi az ingatlanügyi hatóságot a jelzáloggal biztosított követelés érvényesítése iránti per megindítása tényének feljegyzése iránt.262

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave