Kovács Szabolcs, Takács Gábor

Bérszámfejtés a gyakorlatban

2., átdolgozott kiadás


Társadalombiztosítási szabályok az EU-ban

Az EU-n belül a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 883/2004/EK rendelete (a továbbiakban: Tb rendelet) szabályozza azoknak a munkavállalóknak a társadalombiztosítását, akik az EU egyik tagállamában letelepedett munkáltatóval (vagy több ilyen munkáltatóval) állnak munkaviszonyban, de egy vagy több másik tagállamban (is) végeznek munkát. A Tb rendelet személyi hatálya ugyanakkor nem minden munkavállalóra terjed ki, azt alapvetően valamely tagállam állampolgárára, valamely tagállamban lakó hontalan, menekült személyre, illetve ezek családtagjaira és túlélő hozzátartozóira kell alkalmazni; egyéb harmadik országok állampolgáraira nem (Tb rendelet 2. cikk). A Tb rendelet végrehajtási szabályait és egyes cikkeinek értelmezését tartalmazza a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 987/2009/EK rendelete (a továbbiakban: Végrehajtási rendelet); a két rendeletet pedig a 883/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kiküldött munkavállalókra és az illetékes államon kívül ideiglenesen munkát végző önálló vállalkozókra alkalmazandó jogszabályokról szóló 12. cikke értelmezéséről szóló A2. Határozat (a továbbiakban: A2. Határozat). Mindhárom olyan uniós jogi aktus közvetlen hatállyal bír a hatályuk alá tartozó kérdések tekintetében, azaz a tagállamoknak nem kell belső jogalkotás útján implementálni őket.

Bérszámfejtés a gyakorlatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 844 6

Kiadványunk célja, hogy tematikusan mutassa be azokat az akár tucatnyi jogszabályokban megtalálható, egymással összhangban alkalmazandó szabályokat, amelyet ismeretében a munkáltató a munkaviszony létesítése és tartama alatt a jogszerű foglalkoztatás és munkabérfizetés feltételeinek eleget tehet.

A kiadvány jelen bővített kiadása ezek mellett a mindennapokban egyre gyakrabban előforduló kérdésekre, a külföldön történő foglalkoztatással, illetve külföldi munkavállaló hazai foglalkoztatására is kitér, bemutatva a harmadik országok állampolgárainak foglalkoztatására vonatkozó, valamint az európai unión belüli, határon átnyúló foglalkoztatás során alkalmazandó munkajogi, társadalombiztosítási és adózási szabályokat. A kötet gyakorlati szempontból közelíti meg a bérszámfejtést érintő munkáltatói kötelezettségeket, a munkaviszony bejelentésétől kezdődően, a munkaidő minősítésén és a munkabér elszámolásán túl egészen a munkáltatói és a munkavállalói adó- és járulékkedvezményekig.

Ismerteti azokat az alapvető szabályokat, amelyek mentén az adminisztratív (bejelentési, bevallási) kötelezettségek, valamint a munkavállalók számára kiemelten fontos munkabérfizetési, a határon átnyúló foglalkoztatás esetén az alkalmazandó külföldi szabályok megismerhetők. A jogszabályi rendelkezések ismertetése mellett kiemelt szerepet kapnak a mindennapi élethelyzetekből származó esetek, amelyek konkrét, számszerű példán keresztül mutatják be az egyes jogintézményeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovacs-takacs-berszamfejtes-a-gyakorlatban-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave