Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


D)  Parafálás

391  Valójában egy szerződést mindig lehetne tovább finomítani, újabb részletekkel gazdagítani, alkalmazását egyértelműbb megfogalmazásokkal könnyíteni. Mégis, a tárgyaló feleknek adott pillanatban le kell tenniük a tollat/klaviatúrát, és ki kell mondaniuk: ez lesz a szerződés szövege, amit majd aláírunk, ezt a szöveget már nem változtathatjuk meg, tovább már nem tárgyalunk róla. Ez a kézjeggyel ellátás, a parafálás pillanata. A tárgyalók minden egyes oldalt ellátnak kézjegyükkel (tehát nem teljes aláírásukkal). Ha ez a résztvevők nagy száma miatt nem praktikus, akkor a tárgyalók – vagy csupán a konferencia elnöke – által aláírt záróokmányt fogadnak el, amely tartalmazza az elfogadott szöveget, az esetleg ahhoz fűzött nyilatkozatokat. A záróokmány aláírásának nincs köze a szerződés – rendszerint későbbi és magasabb állami funkciót betöltő személyek általi – aláírásához. Olykor egyszerű, technikai jellegű kétoldalú megállapodásokat nem parafálnak, hanem rögtön aláírnak, nem ritkán azonban az utólagos jóváhagyás fenntartásával.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave