Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A joghatóság szerepe a nemzetközi jogban

574  Az állami szuverenitás fontos eleme a joghatóság, amely az államnak az a képessége, hogy létrehozzon, megváltoztasson vagy megszüntessen jogviszonyokat. Az állami szuverenitás elvéből következik, hogy az állam a határain belül jogszabályok révén meghatározhatja saját jogrendszerét, államformáját, gazdasági és társadalmi rendszerét, és ebbe más államok nem avatkozhatnak be, illetve – ami ennek logikus következménye – az állam sem avatkozhat bele abba, hogy a határain kívül, más államok mit csinálnak a saját területükön. Amint azt 1970-ben Az államok baráti kapcsolatait szabályozó nemzetközi jogi elvekről szóló 2625. (XXV) ENSZ-közgyűlési nyilatkozat272 is kimondta, az államok nem avatkozhatnak egymás „belső joghatóságába” tartozó ügyekbe. A nyilatkozat ugyanazt a fordulatot használta, mint az ENSZ-Alapokmány 2. cikkének 7. bekezdése, amely szerint maga a világszervezet sem avatkozhat be olyan ügyekbe, amelyek „lényegileg valamely állam belső joghatóságának körébe tartoznak”. Az államok ezek szerint szabadon határozzák meg például azt, hogy ki lehet a saját állampolgáruk,273 hogyan léphetnek külföldiek a területükre, vagy hol húzódjék a parti tengerük külső határa.274 Ugyanakkor az államok „belügyeinek” szentsége a nemzetközi politikai gyakorlat hatására, az emberi jogi egyezmények és a Helsinki záróokmány elfogadásával a múlt század hetvenes éveitől összeszűkült, és így az államok hosszabb ideje már saját polgáraikkal szemben sem tanúsíthatnak bármilyen bánásmódot.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave