Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


B)  A pozitivista akarati szemlélet

59  A következő két évszázadban a megszilárdult nemzetállamok az élénkülő nemzetközi kereskedelemnek és a politikai kapcsolatok szélesedésének köszönhetően egyre inkább egymásra voltak utalva. A kereskedő polgárok szilárd, áttekinthető, rendezett viszonyok létrehozásában, a jogbiztonságban, a jog uralmában voltak érdekeltek. A kapitalista piaci gazdasági viszonyok megszilárdulásának időszakában szakítottak a gyakran homályos és bizonytalan természetjogi jogértelmezésekkel, amit már csak azért is megtehettek, mert egyre nagyobb számban álltak rendelkezésükre nemzetközi szerződések. Az 1815. évi bécsi kongresszus és az első világháború kitörése között eltelt száz esztendőben például kereken 16 ezer szerződés jött létre. A kor nemzetközi jogászai ekkoriban már nem azt próbálták felderíteni, hogy az államoknak feltehetően miként kellene viselkedniük nemzetközi kapcsolataikban, hanem hogy melyek azok a normák, amelyeket valóban követniük kell. Kialakult a pozitivista irányzat, amelynek első képviselői hozzáláttak a létező nemzetközi szerződések összegyűjtéséhez és rendszerezéséhez. A német jogász és diplomata, Georg Friedrich von Martens (1756‒1821)6 hét kötetben jelentette meg Göttingenben az 1761 után kötött nemzetközi szerződéseket; munkáját később mások folytatták.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave