Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A diplomáciai menedékjog

724  Sokáig kérdéses volt, hogy joga van-e az államok nagykövetségeinek menedéket nyújtani olyan menekülteknek, akik a képviseletről később sértetlenül távozhatnának. 1948-ban például felkelést tört ki Peruban, melyet a hatóságok még aznap levertek. Az időközben államcsínnyel hatalomra jutó katonai junta Viktor Rául Haya de la Torrét és ellenzéki pártját vádolta a felkelés szervezésével, aki Kolumbia limai nagykövetségén kapott menedéket. A Kolumbia és Peru közötti Menedékjog-ügyben a Nemzetközi Bíróság 1950-ben leszögezte, hogy az ilyen esetek érintik a fogadó állam szuverenitását, és beavatkozást jelentenek a területi állam belügyeibe. Ezért erre csak a nemzetközi jog kifejezett megengedő szabályai alapján kerülhet sor, ilyeneket azonban a bíróság nem talált.416 Természetesen a küldő és a fogadó állam bármikor megállapodhat ilyen jog kölcsönös elismerésében, ám erre az adott esetben sem bilaterális szerződés, sem az 1928. évi Havannai egyezmény sem nyújtott lehetőséget. A Nemzetközi Bíróság az Haya de la Torre-ügyben egy évvel később ugyanakkor kimondta, hogy nem tud gyakorlati tanácsot adni a feleknek a konkrét ügy megoldását illetően, mert Kolumbia nem volt köteles a nagykövetségén tartózkodó politikust Perunak kiadni, aki így de facto mégis védelmet élvezett.417 Nagykövetségeken időlegesen menedék adható tehát olyan köztörvényes bűncselekménnyel vádolt személyeknek, akiknek az életét közvetlen veszély fenyegeti.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave