Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


F)  A nemzetközi tengeri csatornák

822  A két legfontosabb tengeri csatorna (a Szuezi- és a Panama-csatorna) nem tartozik az általános tengerjogi szabályozás hatálya alá. A Szuezi-csatornát francia és brit magánbefektetők építették, és nemzetközi szerződéses rezsim alá helyezték,447 1956-ban azonban Egyiptom gyakorlatilag kiterjesztette rá a fennhatóságát, ami háborúhoz vezetett közte és francia–brit–izraeli csapatok között. 1967-ben újabb háború tört ki a térségben Izrael és szomszédai között (1788, 1978) és a harcok következményeként a csatorna 1975-ig zárva volt. A csatorna jelenleg egyiptomi belvíz, amelyre nem vonatkozik nemzetközi jogi szabályozás, de Egyiptom 1957-ben vállalta, hogy tovább alkalmazza az úgynevezett Konstantinápolyi egyezmény egyes rendelkezéseit és ezzel gyakorlatilag azt, hogy nem akadályozza más államok fennhatósága alá tartozó hajók áthaladását, ha az állam nem áll háborúban Egyiptommal.448 A hajóút nemzetközi jelentősége egyébként vitathatatlan. Egyes becslések szerint a világkereskedelem több mint 7%-a bonyolódik le a csatornán keresztül. A csatorna forgalmát egyébként súlyosan érinti a Szomália partjainál elharapózó kalózkodás (770), de a csatorna 2016-ban megnyitott jelentős bővítése viszont segíthet az átkelések számának növelésében.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave