Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A veszélyes hulladékok kezelése

1111  A veszélyes hulladékok országhatárokat átlépő szállításának ellenőrzéséről és ártalmatlanításáról szóló, 1989-ben aláírt bázeli egyezménynek617 a fejezet írásakor 186 részese van. Az egyezmény célja, hogy a veszélyes és az egyéb hulladékot abban az államban ártalmatlanítsák, ahol az keletkezett, ha ezt a környezetet nem veszélyeztető, hatékony hulladékgazdálkodás lehetővé teszi. Az egyezmény alapján a részes államoknak meg kell tiltaniuk a veszélyes és egyéb hulladékok exportját azokba a részes államokba, amelyek az ilyen hulladékok importját tiltják, feltéve, hogy a többi részest tájékoztatták a tilalomról. Még ha az importáló állam nem is tiltja az adott hulladék importját, az csak akkor megengedett, ha ahhoz az importáló állam írásban hozzájárult. Az exportáló államnak értesítenie kell az érintett államok illetékes hatóságait a veszélyes és egyéb hulladékok országhatárokat átlépő szállításáról. Az exportáló állam nem engedélyezheti, hogy a hulladék termelője vagy exportálója megkezdje a hulladéknak az országhatárokat átlépő szállítását mindaddig, amíg az importáló és a tranzitállamoktól írásos beleegyezést nem kapott.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave