Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A)  Fenntartások tételének korlátozottsága

1136  Az emberi jogi szerződések jelentős részéhez éppúgy fenntartást (415) lehet fűzni, mint más nemzetközi jogi egyezményekhez. Ez a lehetőség kifejezetten bátoríthatja az államokat arra, hogy elkerüljék a valódi kötelezettségvállalást. Logikusnak tűnhetne tehát, hogy az emberi jogi szerződések kizárják a fenntartás lehetőségét, hiszen az emberi jogok védelme olyan kiemelkedően fontos cél, amely ezt indokolhatja. Ennek ellenére csupán az emberi jogi egyezmények egy része – például a Kínzás elleni európai egyezmény (1225) – zárja ki a fenntartás megtételét. Ugyanakkor a fenntartás tételének megtiltása nyilvánvalóan szűkítené a részes államok körét, mivel egyes államok néhány kevésbé fontos részlet miatt maradnának távol egy fontos szerződéstől. Következésképpen nincs általános elv, amely az ilyen szerződések esetén másképp rendezné a fenntartások tételét, mint A nemzetközi szerződések jogáról szóló 1969. évi bécsi egyezmény.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave