Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


G)  A nemzetközi konfliktusok megoldásának elősegítése

120  A belső és a nemzetközi jognak egyaránt fontos funkciója a konfliktusok megoldása vagy legalábbis annak elősegítése. A két jogrendszer között e téren jelentős strukturális különbség áll fenn. Az univerzális nemzetközi jogot – a belső joggal ellentétben – nem jellemzi a kötelező joghatóság, az államközi jogviták elbírálására ugyanis nem hoztak létre kötelezően igénybe veendő bíróságot. (A kötelező joghatóság intézményét csak néhány fejlett nemzetközi szervezet, mint például az Európai Unió vagy a WTO ismeri.) Ha univerzális szinten egy állam pert szeretne indítani egy másik állammal szemben, az utóbbinak nem kell feltétlenül alávetnie magát egy meghatározott fórum joghatóságának. Ilyenkor tárgyalások útján maguknak a feleknek kell kompromisszumra jutniuk. Ha azonban ez nem jár sikerrel, a jogvita eldöntetlen, a konfliktus megoldatlan marad. A Nemzetközi Bíróság felállítása csupán lehetőséget adott az államoknak arra, hogy vitájukat a hágai testület elé terjesszék, feltéve, ha ebben meg tudtak állapodni. Ezzel a lehetőséggel azonban az államok csak nagyon ritkán élnek, és akkor sem feltétlenül legsúlyosabb konfliktusaikban, így az nem vált a nemzetközi kapcsolatokban jellemzővé. Ez természetszerűen következik a nemzetközi rend decentralizált voltából. A kötelező bíráskodás olyan hierarchikus hatalmi viszonyokat feltételezne, amelyek csak egy államon belül létezhetnek.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave