Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


C)  Hibrid nemzetközi büntetőtörvényszékek

1442  Bár mind a nemzetközi, mind a nemzeti bírói fórumoknak jelentős szerepük van a nemzetközi büntetőjog érvényesítésében, mindkét megoldásnak vannak hátrányai. Ennek kiküszöbölésére a nemzetközi közösség az érintett állam együttműködésével egyre gyakrabban hoz létre – akár önálló intézményként, akár a helyi bírósági intézményrendszer részeként – úgynevezett hibrid vagy „nemzetköziesített” büntető törvényszékeket. Ezekben változatos módon keverednek a nemzetközi és nemzeti bírói fórumokra jellemző elemek. Az alkalmazott anyagi jog általában részben nemzeti, részben pedig nemzetközi büntetőjog, az eljáró bírák és ügyészek között mind helyi, mind külföldi jogászok megtalálhatók. A hibrid törvényszék ugyanakkor a nemzetközi bűncselekmények elkövetésének államában található, tehát az eljárást a bűncselekmények elkövetésének színhelyéhez közel folytatják le, ami biztosítja a kellő helyi legitimációt. Ezeket a büntetőtörvényszékeket az ad hoc törvényszékekhez hasonlóan meghatározott időre, egy meghatározott konfliktusban elkövetett nemzetközi bűncselekmények kivizsgálásának idejére hozzák létre. Működésük paramétereit és azt, hogy részét képezik-e a helyi bírói intézményrendszernek, vagy függetlenek attól, jellemzően az ENSZ-szel kötött megállapodás határozza meg.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave