Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A szuverén államok jogi egyenlősége

163  A történelmi fejlődés során rendkívül egyenlőtlen erőeloszlású nemzetközi rendszer jött létre, amelyben az egyes államok lakosságuk, területük nagysága, természeti erőforrásaik mennyisége, gazdasági, kulturális és katonai képességeik tekintetében nagyságrendekkel különböznek egymástól. A két legnagyobb népességű államnak, Kínának és Indiának több mint 1,3 milliárd lakosa van, míg a legkisebbek lakossága nem vagy alig éri el a tízezres nagyságrendet. Igen sok kis és miniállam létezik a Földön, az ENSZ 193 tagjából 43-nak egymilliónál kevesebb lakosa van. 2017 elején az egy főre eső bruttó hazai össztermék (GDP) Norvégiában kereken 65 ezer, az Egyesült Államokban 53 ezer dollárt tett ki, míg Eritreában 482-t, a Kongói Demokratikus Köztársaságban 392-t. A legnagyobb bruttó hazai összterméket 18 billió dollár értékben az Egyesült Államok állította elő, amelyet 11 billió dollárral követett Kína. A két legalacsonyabb értéket felmutató állam Nauru volt 102, illetve Tuvalu 37 millió dollárral.71 Ami a katonai képességeket illeti, jóllehet több nagyhatalom (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Kína, Oroszország) rendelkezik jelentős haderővel, de csak az Egyesült Államok képes arra, hogy a világ bármely pontján számottevő hagyományos fegyveres erőket vessen be (power projection capability).

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave