Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A jogsértés abbahagyása és a folyamatos teljesítés kötelezettsége

1729  Egy szokásjogi, illetve szerződési szabály vagy általánosan elismert jogelv szándékos megszegésével nem lehet szabadulni a kötelezettség alól. Túl egyszerű lenne például, ha az állam egy adózás alól mentesítő szerződés megszegésével és a külföldi jogtalan megadóztatásával megszabadulna a kettős adózást kizáró ígéretétől. A szabály súlyos megsértése sem mentesít a betartásának kötelezettsége alól (ÁFT, 29. cikk). Éppen ezért a jogsértésért felelős állam (nemzetközi szervezet, egyéb jogalany) mindenekelőtt a jogsértés abbahagyására köteles. Az abbahagyás aktív cselekvést is jelenthet, ha a jogsértés eddig annak elmulasztásából (például egy műemlék megfelelő védelmének elhanyagolásából) állt. Ha pedig a jogsértést – annak befejezett jellege miatt – már nem lehet „abbahagyni” (például egy már bekövetkezett légtérsértés esetében), akkor köteles megígérni és garanciákkal alátámasztani, hogy a jogsértés nem fog megismétlődni (ÁFT, 30. cikk). A garancia annyiban több mint a puszta ígéret, hogy valamilyen, a jogsértés bekövetkeztét valószínűtlenné tevő tettet jelent (például a jogsértésre vezető szabály megváltoztatását, a jogsértő állami szereplő elbocsátását). Az abbahagyás kötelezettsége akkor is fennáll, ha a jogsértés évek vagy évtizedek óta folyamatosan fennáll, mint például Észak-Ciprus török, a palesztin területek izraeli megszállása, vagy a Duna Szlovákia által végrehajtott elterelése esetében.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave