Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A békefenntartás természete

1963  A békefenntartás a hidegháború idején a BT tehetetlenségének egyik következményeként alakult ki. A kollektív biztonság rendszere csak akadozva működött, helyét a két szuperhatalom közötti viszonyban a „kölcsönösen biztosított megsemmisítés”1131 logikája vette át (171). A regionális konfliktusok azonban tovább folytatódtak, és a Közgyűlés, mint említettük, az Egyesülve a békéért határozattal szerepet vállalt a nemzetközi béke és biztonság fenntartásában. A Közgyűlés e határozat alapján ajánlotta az első, közel-keleti békefenntartó erő felállítását. Ezt később több más hasonló aktus és az ENSZ békefenntartó misszióinak felállítása követte. Néhány tagállam azonban nemcsak tiltakozott a Közgyűlés 377. határozata ellen, és következetesen jogellenesnek minősítve az így felállított missziókat, hanem anyagilag sem kívánt ezekhez hozzájárulni, mondván, hogy az így keletkező többletköltségek jogellenességük (ultra vires) folytán nem minősülnek a „szervezet költségeinek”.1132 A vita a Nemzetközi Bíróság elé került, amely a Bizonyos kiadások-ügyben 1962-ben megerősítette, hogy a BT mellett a nemzetközi béke és biztonság fenntartásában a Közgyűlés is felelősséggel és így egyben hatáskörrel rendelkezik, de csak a kényszerintézkedéseket magukban nem foglaló aktusok terén.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave