Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


D)  Atomfegyvermentes övezetek

2106  Egyes régiók államai abban állapodtak meg, hogy lemondanak a nukleáris fegyverek kifejlesztéséről, s nem is készülnek ilyenek megszerzésére. A nukleáris hatalmak többnyire garanciát nyújtottak arra, hogy az övezethez tartozó államokkal szemben nem alkalmaznak nukleáris fegyvert, még akkor sem, ha azokkal fegyveres konfliktusba kerülnének. Öt ilyen övezet jött létre, nevezetesen Latin-Amerikában (Tlatelolco-szerződés, 1967), a Csendes-óceán déli térségében (Rarotonga, 1986), Délkelet-Ázsiában (Bangkok, 1995), Afrikában (Pelindaba,1996), valamint Közép-Ázsiában (Szemipalatyinszk, 2009). Az övezetek létrehozása arra ösztönzött úgynevezett nukleáris küszöbállamokat, hogy adják fel nukleáris programjaikat (Argentína, Brazília) vagy szüntessék be kísérleteiket (Dél-Afrikai Köztársaság). Sajnos néhány térségben, amelyben egyes államok időközben szert tettek nukleáris fegyverre, vagy a rivalizálás miatt a nukleáris fegyverek elterjedése fenyeget, nem jött létre nukleáris fegyvermentes övezet (Közel-Kelet, Dél-Ázsia, Koreai-félsziget). Más megállapodások alapján ugyanakkor atomfegyver-mentes maradt az Antarktisz, a világűr és a tengerfenék (857, 921, 968).

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave