Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


Államelismerés

236  Az államelismerés azt jelenti, hogy egy állam egy másik államot vele egyenrangú és egyenjogú szuverén államként ismer el. Ez az aktus a politikai hatások mellett meghatározott nemzetközi jogi és belső jogi következményeket von maga után. A nemzetközi jogi következmények között a legfontosabb az, hogy az elismerő állam az elismert állammal való kapcsolataiban ugyanazokat a normákat köteles alkalmazni, mint más államokkal való viszonyában. Így például köteles annak területét államterületként tiszteletben tartani, annak képviselőivel az erre kialakított szabályoknak megfelelően bánni, még abban az esetben is, ha egyébként valamilyen oknál fogva nem törekszik vele a teljes körű diplomáciai kapcsolatok kialakítására (709). Az állam elismerésének belső jogi következménye, hogy az elismerő állam, illetve annak hatóságai az elismert állam aktusait ettől fogva állami, azaz egy másik szuverén alanyként végrehajtott aktusokként fogja kezelni. Így például bíróságainak jogerős ítéleteit res iudicataként, azaz ítélt dologként fogadja el.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave