Jámbor Attila, Mizik Tamás (szerk.)

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába


A Közös Agrárpolitika legújabb reformjai

A Közös Agrárpolitika 2000 után számos új kihívással szembesült, amelyekre csak részben tudott az Agenda 2000 reform választ adni. A GATT–WTO uruguayi fordulójának előírásai és vállalásai lejártak, és ezzel felújult a KAP-ra nehezedő külső nyomás, mivel a nemzetközi szervezetek (elsősorban a WTO) továbbra is a piactorzító támogatások leépítését sürgették. Időközben az európai agrárpolitikusok tanúi lehettek az európai mezőgazdaság globálisan csökkenő versenyképességének, valamint annak is, hogy az 1990-es évek végétől megjelenő újabb és újabb élelmiszerbotrányok (BSE, száj- és körömfájás, madárinfluenza stb.) hatására hogyan inog meg az élelmiszerek minőségébe vetett fogyasztói bizalom. Ezenfelül terítéken volt az Európai Unió keleti kibővítése, az agrárkörnyezet és a vidék romló állapota, illetve az agrárköltségvetés továbbra is magas aránya. Ezen tényezők összessége vezetett el a KAP 2003-as reformjáig.

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 786 9

A könyv közérthetően, számos érdekességgel kiegészítve mutatja be a Közös Agrárpolitika múltját, ad áttekintést a jelenéről, és ismerteti a jövőjével kapcsolatos elképzeléseket anélkül, hogy túlságosan elmerülne a részletekben. Kiváló összefoglaló munka, ami a magyar piacon a témában unikumnak számít.

Dr. Csáki Csaba

akadémikus

Az Európai Unió napjainkban is folyamatosan tartó fejlődése szüntelen változásokat eredményez a Közös Agrárpolitika szabályozási és működési keretrendszerében. A magyar mezőgazdaság számára oly kulcsfontosságú területen zajló átalakulási folyamatokra tekintettel a kiadvány meghatározó lehet azok számára, akik ismereteket kívánnak szerezni e komplex európai szakpolitika és annak hazai működésének legfontosabb kérdéseiről. Ezért ajánlom e könyvet minden a témával foglalkozó oktató, hallgató, mezőgazdasági termelő és a téma iránt érdeklődő figyelmébe.

Dr. Feldman Zsolt

helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium

EU-tagként hazánk mezőgazdasága egy nagy, de versengő piac része, amely óriási lehetőségeket kínál. Ugyanakkor a gazdálkodóknak kiéleződött versenyhelyzettel kell megbirkózniuk. A szerzők a kötet elkészítése során a Közös Agrárpolitika objektív bemutatására törekedtek. A könyv igyekszik megteremteni annak a lehetőségét, hogy az olvasó szakmai meggyőződése alapján, a maga területén vonjon le következtetéseket. Ajánlom mindazoknak figyelmébe, akik élni akarnak ezzel a lehetőséggel.

Dr. Kapronczai István

Főigazgató, Agrárgazdasági Kutató Intézet

Hivatkozás: https://mersz.hu/jambor-mizik-bevezetes-a-kozos-agrarpolitikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave