Balaton Károly, Tari Ernő (szerk.)

Stratégiai és üzleti tervezés

Stratégia, tervezés, módszerek


Külső környezet-elemzés

A vállalatokat körülvevő külső környezet összetett és állandóan változó kapcsolatok rendszere. Például a mobilkommunikáció elterjedése felgyorsítja a folyamatokat, továbbá kihat az emberek életmódjára, amelynek eredménye a fogyasztói szokások átalakulása, azaz számos iparágban megváltozhatnak a kulcs sikertényezők. Ezeknek a szerteágazó összefüggéseknek a megértése rendkívül jelentős a vállalatok stratégiai térképének megrajzolásakor. A külső környezet biztosítja a jövőbeni lehetőségeket a vállalat számára, de ugyanakkor fenyegetések forrása is, amelyek megakadályozhatják a lehetőségek kiaknázását. Következésképpen a külső környezet nagymértékben meghatározza a vállalat nyereségességét. Így tehát a stratégiaalkotás alapvető pillére a vállalati működést befolyásoló külső környezet megfelelő ismerete. Ha nem gyűjt elégséges információt egy vállalat leendő környezetéről, vagy nem megfelelő következtetésre jut az elemzés során, akkor az olyan céget is kudarcok érhetik, amely addig sikert-sikerre halmozott.

Stratégiai és üzleti tervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 878 1

A könyv az egyetemi alapképzésben oktatásra kerülő Stratégiai és üzleti tervezés című tantárgy törzsanyagát foglalja össze. A fontosabb fogalmak definiálását (Bevezetés) követően a szerzők a 2. fejezetben áttekintést adnak a stratégiai gondolkodás történeti fejlődéséről, ahol az egyes fejlődési szakaszok jellemzőivel ismerkedhet meg az olvasó.

A stratégiai elemzéssel foglalkozó 3. fejezet bemutatja a külső környezet, a vállalati belső adottságok és képességek szerepét és elemzési módszereit, amelyek megalapozzák a stratégia kidolgozását.

A 4. fejezet a stratégia kialakításának különböző szintjeit és összetevőit tárgyalja: küldetés és jövőkép megfogalmazása, vállalati szintű stratégiák választéka, portfólió stratégiák, üzletági szintű versenystratégiák, stratégiai szövetségek és nemzetközi stratégiák.

A könyv 5. fejezete a stratégia megvalósításának előkészítésével, ezen belül is konkrétan a projektek tervezésével és vezetésével kapcsolatos ismereteket foglalja össze.

Az utolsó, 6. fejezet az üzleti tervezés szerepét, kidolgozásának folyamatát és a terv tartalmának fontosabb jellemzőit mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balaton-tari-strategiai-es-uzleti-tervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave