Balaton Károly, Tari Ernő (szerk.)

Stratégiai és üzleti tervezés

Stratégia, tervezés, módszerek


5. A stratégia megvalósításának előkészítése

Napjainkban a vállalatok új kihívásokkal találják szemben magukat: a globalizálódó piacok és az egyre fokozódó verseny több kockázatot és veszélyt rejteget, ami arra kényszeríti őket, hogy ne csupán jövőbeli eredményességük javítása kedvéért, hanem a puszta túlélésük érdekében is soha nem látott javulást eredményező fejlesztéseket valósítsanak meg.
A költségek, az idő, a minőség kézben tartása napi küzdelem minden vezető számára. Minél nagyobb a környezet bonyolultsága, minél gyorsabbak és kiszámíthatatlanabbak a külső piaci, technológiai, valamint a termékszerkezetben bekövetkező változások, annál inkább szükség van különböző kompetenciák, ismeretek és szakterületek integrálására.
A tradicionális struktúrában azonban ezek a kompetenciák a szervezeti hierarchiában elszórtan találhatók! Így a vállalatoknak olyan megoldást kellett találniuk, ahol különböző szakterületen tevékenykedő, eltérő pozíciókkal rendelkező személyek együtt tudnak dolgozni egy adott cél elérése érdekében. A projekt-szerű működés alkalmazását tehát az úgynevezett szinergikus hatás kihasználása indokolja. E hatás azt jelenti, hogy egy motivált, jól vezetett és elkötelezett projekt-team nagyobb teljesítményre képes, mint a résztvevők egyéni teljesítményeinek összege.
A különböző szakterületek integrálásával a projekt lehetővé teszi a gyorsan változó környezeti feltételekhez való rugalmas alkalmazkodást, felgyorsítja a vállalaton belüli információs folyamatokat és elősegíti a tudásmegosztást. A projektstruktúra tehát az alapstruktúra megváltoztatása nélkül, mintegy hálózat épül rá a szervezetre, amint azt az 5.1. ábra is szemlélteti (Dobák, 1997). Az érintett érdekcsoportok bevonásával nem csak az alkalmazottak elkötelezettsége nő, de a közös gondolkodásnak köszönhetően a vállalat előtt álló feladatokat is eredményesebben lehet megoldani.
5.1. ábra. A projekt és a szervezeti struktúra kapcsolata
Napjainkban gyakran találkozhatunk projekten alapuló munkaszervezéssel. Azonban sok esetben nagy bizonytalanság övezi ezt a területet, hiszen a „hagyományos” munkarendhez képest egészen más szemléletet igényel egy projekt megvalósítása. Ennek megfelelően e fejezet célja az, hogy tisztázza a projekt jellemzőit, betekintést adjon a projektmenedzsment feladataiba, a projekt-teamek működésébe, valamint hogy bemutassa a projektek sikerességének alapvető kritériumait.

Stratégiai és üzleti tervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 878 1

A könyv az egyetemi alapképzésben oktatásra kerülő Stratégiai és üzleti tervezés című tantárgy törzsanyagát foglalja össze. A fontosabb fogalmak definiálását (Bevezetés) követően a szerzők a 2. fejezetben áttekintést adnak a stratégiai gondolkodás történeti fejlődéséről, ahol az egyes fejlődési szakaszok jellemzőivel ismerkedhet meg az olvasó.

A stratégiai elemzéssel foglalkozó 3. fejezet bemutatja a külső környezet, a vállalati belső adottságok és képességek szerepét és elemzési módszereit, amelyek megalapozzák a stratégia kidolgozását.

A 4. fejezet a stratégia kialakításának különböző szintjeit és összetevőit tárgyalja: küldetés és jövőkép megfogalmazása, vállalati szintű stratégiák választéka, portfólió stratégiák, üzletági szintű versenystratégiák, stratégiai szövetségek és nemzetközi stratégiák.

A könyv 5. fejezete a stratégia megvalósításának előkészítésével, ezen belül is konkrétan a projektek tervezésével és vezetésével kapcsolatos ismereteket foglalja össze.

Az utolsó, 6. fejezet az üzleti tervezés szerepét, kidolgozásának folyamatát és a terv tartalmának fontosabb jellemzőit mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balaton-tari-strategiai-es-uzleti-tervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave