Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


A bank valós közvetítői szerepe a kölcsönügyletekben

Kezdjük talán egy példával. Tegyük fel, hogy egy bankár 1 000 000 pénzegység értékben kölcsönhöz jut egy ügyfél jóvoltából. Egy tényleges és jogszerű kölcsönszerződés áll itt fenn. Eszerint az ügyfél lemond arról, hogy 1 000 000 pénzegység ellenértékében meglévő javai (azaz pénze) felett rendelkezzen, melyet alkalmasint tetszőlegesen használhatott vagy tarthatott volna, és ezt az kintlévőségi viszonyt egy adott időszak erejéig hajlandó fenntartani. Alapvető összetevője tehát a kölcsönügyletnek az ún. „futamidő, amit évben/hónapban szoktak meghatározni. Ezekért a meglévő javakért cserébe azonban a bankár felajánlja, hogy egy év/hónap után az eredetileg átengedett jószágból – ugyanabban a minőségben és nemben –, de nagyobb mennyiséget szolgáltat vissza a kölcsönadónak. Ha a kölcsönösen kialkudott kamatráta 10%, az év végén a bankár 1 100 000 pénzegységet lesz köteles visszaadni. Az alábbi könyvelési tételeket jegyezhetjük fel a kölcsönadás alkalmával – figyelem! A pénzeszközöket (az angolszász számvitelben cash and cash equivalents) jelen tanulmány számviteli szemléltetéseiben készpénznek nevezzük:

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave