Simon Judit

Marketing az egészségügyben


Csatornapolitika

A disztribúciós döntések célja a fogyasztó számára a szolgáltatás igénybevételi lehetőségének megteremtése a megfelelő helyen, időben, áron és meghatározott körülmények között. Bár szolgáltatások esetében hagyományos értelemben vett szállításról nem beszélhetünk, kivéve, ha a szolgáltatáshoz kapcsolódó tárgyi elemek vesznek részt a folyamatban, a szolgáltatás ígérete közvetítőkön keresztül is eljuttatható a potenciális vevőhöz (pl. utazásközvetítő irodák). Az ígéretnek lehetnek tárgyi hordozói (pl. részvételi jegy vagy többalkalmas bérlet akupunktúrás kezelésre). A csatornapolitika megválasztásakor dönteni kell arról, hogy az értékesítés közvetett vagy közvetlen legyen, szelektív vagy intenzív. Döntést kell hozni a hálózat felépítéséről, működési rendjéről, tulajdonosi szerkezetéről és ellenőrzéséről is. A szolgáltatási területen egyre növekszik a franchise hálózatok mennyisége. Az értékesítés lehet tehát közvetlen, közvetítők bekapcsolása nélküli és közvetett. A közvetlen értékesítés történhet a szolgáltatást nyújtó székhelyén, telephelyén, automatánál vagy kihelyezett értékesítési pontokban, esetleg a szolgáltatást igénybe vevő szék- vagy telephelyén, a vevő által megadott helyszínen, mozgó értékesítési pontokban. Ennek keretében a kapcsolatfelvétel a vevővel lehet személyes vagy történhet az interneten vagy más kommunikációs csatornán keresztül (tv, rádió). A személyes értékesítés előnye, hogy az eladónak teljes kontrollja van a folyamat felett, és az információáramlás akadálytalan. Lehetőség nyílik a szolgáltatás gyors piachoz igazítására annak változásai esetén. A vevővel kiépített személyes kapcsolat növeli a bizalmat. Ez a kapcsolati forma jó lehetőséget biztosít a márkaépítésre és a márkahűség kialakítására. Pénzügyi oldalról vizsgálva a relációt, a nyereség teljes egészében a szolgáltatást nyújtónál jelenik meg, közvetítők nincsenek a folyamatban. Hátránya, hogy a piaci terjeszkedés lassúbb, és minden költséget a szolgáltatást nyújtó visel. Számos adminisztratív, szervezési és pénzügyi tevékenység elvégzése a cég feladata, ami elvonhatja az energiát a fő tevékenységről. A közvetítők alkalmazása ezen problémák nagy részét megoldja (gyorsabb piaci terjeszkedés, költségcsökkentés), de ezzel szemben áll a piac, árak, vevőkapcsolatok közvetlen ellenőrzésének elvesztése. Szolgáltatások esetében, ahol a kapcsolati marketingnek kiemelkedő szerepe van és a termék megfoghatatlan, a kontroll gyengülése és a visszajelzések ritkulása komoly kockázati tényező. A csatorna kiválasztása számos tényezőtől függ. A szolgáltatás sajátosságaitól (mennyire standardizálható), a piac jellemzőitől, valamint természetesen a cég pénzügyi lehetőségeitől és a jogi környezet szabályozásától is.

Marketing az egészségügyben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 780 7

Az egészségügy középpontjában az egészségét elvesztett és azt visszaszerezni vágyó beteg ember áll, körülötte az orvos, a nővér, az asszisztens, a biztosító, a tulajdonos állam vagy önkormányzat, a hatóságok, a betegjogi szervezetek bonyolult szövevénye. A marketing alkalmazása pedig mindebben megerősítheti a beteg központi helyét, tisztázhatja a szereplők közötti egyenrangú folyamatokat, és kapaszkodót nyújthat a színpad másik felének berendezésére - az egészségmegőrzés és a prevenció racionális és egyenrangú cserekapcsolatokon nyugvó kialakítására. Simon Judit munkája úttörő vállalkozás. Az irodalom széles áttekintésére alapozva találja meg a marketing helyét az egyén és a közösség életének olyan fontos metszetén, mint az egészségügy. A könyvben leírtak az egészségügyi intézmények vezetőinek, az egészségpolitikusoknak, az orvosoknak és a nővéreknek egyaránt hasznos ismereteket nyújtanak.

Dr. Réthelyi Miklós professor emeritus, a SOTE korábbi rektora

Mindazok, akik az egészségügyben fontosnak tartják a betegközpontúságot, feltétlenül tanulmányozzák és forgassák gyakran ezt a művet. Simon Judit igen értékes útmutatót ad könyvével az átalakuló egészségügyi rendszerekhez. A szerző közeli munkatársaként 15 éve követem az ezen a területen végzett munkáját. És mindenképpen becsülöm kitartásáért, elhivatottságáért és állhatatosságáért, hogy ezt a két, korábban fényévek távolságában lévőnek gondolt területet sikerült közelebb hoznia, olyannyira, hogy megszülethetett ez a könyv, mely egyszerre szolgál a hazai szakirodalom elméleti megalapozó műveként, valamint számos eddigi hazai tapasztalat megosztásával gyakorlati útmutatóként is. Az egészségügy potenciális ügyfeleként határozottan azt kívánom, minél több hazai szolgáltató sajátítsa el és alkalmazza a könyv ismereteit. Akkor nyugodtabban megyek el hozzájuk páciensként.

Dr. Lantos Zoltán ügyfélkapcsolati igazgató, GfK LHS Healthcare

Hivatkozás: https://mersz.hu/simon-marketing-az-egeszsegugyben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave