Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Az átmenet területi politikája (1990–2006)

A rendszerváltozás után, a kilencvenes évek elején a területi különbségek látványosan kiéleződtek Magyarországon. Közel másfél millió munkahely szűnt meg, a korábbi ipari központokban a termelés visszaesett, a vezető ágazatok (gépipar, mezőgazdaság, élelmiszeripar) elvesztették meghatározó keleti piacaikat. A klasszikus válságágazatok (bányászat, kohászat, nehézgépipar, textilipar) helyzetének romlása nem a rendszerváltozással kezdődött, de ennek hatására felgyorsult, hiszen az állami támogatás kényszerű csökkenése jelentősen növelte a termelési és értékesítési zavarokat, ami az üzemek bezárását is gyorsította. Mivel a korábbi ipartelepítési politika következtében ezen ágazatok lokális koncentrációja magas volt, az ágazati válságok területi válsággá szélesedtek ki. Az „egy nagyvállalat egy város/vidék” viszonylat következtében a telephelyi központok (mint város és vidéke működtetése) erősen kötődtek egy-egy domináns ágazat (szénbányászat, kohászat, vegyipar) tevékenységéhez. A válság következtében azonban a nagyvállalatok kivonultak a városuk közszolgáltatási funkcióinak üzemletetéséből, így több ipari központ súlyos helyzetbe került.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave