Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Külső meghatározottságok

A tér-idő közös hatásrendszert két fő csoportra bontjuk. Az első a területi politika országon túli meghatározottsága, ami egy közösség, integráció – esetünkben az Európai Unió – által együttesen elfogadott elvekből, elvárásokból következik. A nagyobb közösségen belül megfogalmazódnak olyan politikai célok, amelyeket az adott ország területi politikájának figyelembe kell vennie. Ezek a nagytérségi általános elvek döntően ezen együttműködési tér belső logikájából, átfogó céljaiból következnek. Az Európai Unió esetében a belső piac nyújtotta lehetőségek minél szélesebb hasznosítása megköveteli a területi kohézió erősítését, s ezzel a regionális különbségek csökkentését, a piaci terek elérhetőségének biztosítását, az erőforrások újszerű hasznosítását, és sorolhatnánk tovább. A területi politikának tehát érvényesítenie kell ezeket az elvárásokat, természetesen az érintett országok viszonyaira, sajátosságaira adaptálva. Az adaptáció azért is fontos, mert az uniós kohéziós politika komoly támogatási eszközöket biztosít a célok eléréséhez, így a megvalósítás, a konkrét beavatkozások, vagyis a területfejlesztés forrásai is rendelkezésre állhatnak.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave