Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Szereplők és szintek a területi politikában

A területi politikát egy kétdimenziós struktúrában értelmezhetjük. Az első dimenziót tekintsük szinteknek, amikor is meghatározzuk a területi politikát – mint jövőbeli irányokat és beavatkozási módokat – alapvetően befolyásoló, egyben térben jól elhatárolható fejlesztési vagy beavatkozási egységeket. A szintek sora a területrendszer legkisebb egységétől, a településtől indul, majd azok valamilyen elv alapján együttműködő kombinációját, a térséget s az azok együtteseként lehatárolható régiót, és azok valamilyen közösségét is magában foglalja. A szintek közé sorolhatjuk továbbá az országot mint nemzeti, politikai entitást s végül az országok – döntően politikai és/vagy gazdasági formáció szerinti – közösségét. A szintek tehát egyrészt alakítják a területi politikát, másrészt annak befogadói, megvalósítói is egyben (1.8. ábra). A másik dimenziót maguk a szereplők jelentik. Szereplőknek azokat a szervezeti, intézményi struktúrával és meghatározott működéssel rendelkező intézményesült szervezeteket tekintjük, amelyek a területi politikát a gyakorlatban alakítják, annak kereteit és feltételeit meghatározzák, biztosítják, vagy működésük, elemi funkciójuk révén arra valamilyen módon hatnak, azt befolyásolni képesek. Maguk a szereplők azonban nem a területi politikából eredeztethetők. Jellegük és funkcióik folytán sajátos, egyedi feladataik vannak, azoknak a működtetésére jöttek létre. Erősen kötődnek a térbeli dimenzióhoz vagy éppen a térbeliséget nem lehet elválasztani a lényegüktől. Így aztán funkcióik bizonyos részei – változó nagyságban, befolyásban és megnyilvánulásban – a területi szintekhez is köthetők, azokban értelmezhetők.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave