Gyakorlati protokoll
Hoszteszeknek, rendezvényszervezőknek
Ajándékozás
Tartalomjegyzék
- GYAKORLATI PROTOKOLL Hoszteszeknek, rendezvényszervezőknek
- Impresszum
- Előszó
- Első rész: Alaptudnivalók hoszteszeknek és szervezőknek
- 1. A hosztesz általános szerepe a protokollrendezvényeken
- 2. Tudnivalók és képességek
- 3. A megrendelő és a hosztesz kapcsolata. Alárendeltség, de nem alázatosság!
- 4. A megbízó feladatai az eredményes közös munka érdekében
- 5. Hoszteszügynökségekről és a munkavállalás szabályairól
- 6. A hosztesz mint az országimázs meghatározó szereplője
- 7. A protokollszabályok betartásának jelentősége
- 1. A hosztesz általános szerepe a protokollrendezvényeken
- Második rész: Protokollszabályok a rendezvényeken
- Harmadik rész: Protokollgyakorlat a rendezvényeken
- 1. Rendezvények előkészítési feladatai protokollszempontok alapján
- 2. Regisztráció
- 3. Az ültetés variációi
- 4. Az autóba ültetés gyakorlata
- 5. A fogadósor
- 6. A sorfal
- 7. Ajándékozás, búcsúztatás
- 8. A megrendelői hierarchia szabályai
- 9. Ruhatári feladatok, szabályok
- 10. Öltözködés a rendezvényeken
- 11. Protokollfelügyelet
- Negyedik rész: A rendezvényfajták lebonyolításának gyakorlati protokollja
- 1. Sajtótájékoztató, sajtókonferencia
- 2. A konferencia
- 3. A konferencia résztvevőinek fogadása, előregisztráció
- 4. A konferencia regisztrációja
- 5. Előadókkal, VIP-személyekkel kapcsolatos teendők
- 6. Az étkezések, díszétkezések lebonyolítása
- 7. Kiállítások, vásárok
- 8. Bálok, ültetéses rendezvények
- 9. Cégprezentációk és egyéb állófogadások
- 10. Egyéb állófogadások
- 11. Szabadidős programok, személyi kísérés
- 12. A VIP kezelése és a gyakorlati tennivalók
- 13. Egyéb, nem protokolláris rendezvények
- 1. Sajtótájékoztató, sajtókonferencia
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2016
ISBN: 978 963 059 764 7
A szerzőpáros, Kepes Ágnes és Sille István könyve elsősorban azoknak hasznos, akiknek fő feladatuk a rendezvények szervezése, a hoszteszeknek, akik a különféle események sikerét közreműködőként biztosítják. Emellett praktikus információkat tartalmaz a könyv PR-ügynökségek, kommunikációs cégek munkatársai számára, de azoknak is, akik különféle szolgáltatásokat ajánlanak különböző események, rendezvények szervezéséhez. Sőt, a könyv segítséget nyújt azoknak is, akik a rendezvényeknek „csak” meghívottjai, résztvevői.
Őszintén bevallom, elfogult vagyok a szerzőpárossal kapcsolatban. Kepes Ágnessel számtalan rendezvényt szerveztünk együtt. Sille Istvántól tanultam meg, s később együtt is tanítottam vele a protokoll és etikett alapjait, elméletét és gyakorlatát egyaránt. Azt gondolom, hogy fontos szakmai könyvet írtak meg. A könyvet egy, a könyvből vett idézettel szeretném a kedves olvasó figyelmébe ajánlani. Így szól: „nincs semmi fontosabb, mint a mosoly”. Az olvasó, legyen az rendezvényszervező, szolgáltató vagy részt vevő munkatárs, hosztesz, házigazda avagy résztvevő, tekintse ezt a könyvet mosolyként, s használja akár tankönyvként, akár lexikonként vagy kézikönyvként, tanuljon meg e könyvből, annak szerzőivel együtt, mosolyogni. Barát Tamás A protokoll az apró részletek szociológiája, melyek, gondolom, nyilvánvalóak - az, hogy hány gomb van egy zakón, vagy milyen színű egy hosztesz ruhája, talán nem befolyásolja az öltözetek hordhatóságát, funkcionalitását. Ám ami a „szociológiát” illeti, ott már veszélyes vizekre evezünk. Társadalmilag veszélyesre. A protokoll megkülönböztet. Keveredik benne a hagyomány és a tisztelet a társadalmi hierarchiával. Mindenkinek a rangja szerint - a rang láthatóvá válik. Kasztok, alkasztok és al-alkasztok manifesztálódnak. Egy apró tévedés a hierarchia megsértését jelentheti - súlyosabb esetben országok megsértését. Ki a magasabb rangú, ki a vendég és ki a vendéglátó: Antonius vagy Kleopátra? Ha a rendezvények szervezését nézzük, akkor a protokoll a vendéglátó, a szervező arculata. És, mint tudjuk, az arculat a kialakuló image meghatározó eleme. A vendéglátásban részt vevők - a szakácstól kezdve a pincéreken át egészen a hoszteszekig - a vendéglátó meghosszabbított kezeként működnek. Egy unott, mísz hosztesz a vendéglátót, rendezőt mutatja fel unottként, nemtörődömként. A szerzők évtizedeken át a gyakorlatban művelték a formális társadalmi események mesterségét. Sille István különféle nagy állami szervezetek társadalmi kapcsolatokért és eseményekért felelős vezetőjeként, Kepes Ágnes pedig a „tűzvonalban”, a vendéglátók és rendezvényszervezők meghosszabbított kezeként. Mindketten elmélyültek az apró részletekben, és mindketten átlátták a szervezés nagy egészét. Többek között közös bennük az is, hogy protokollhoz nem igazán értő embereket kellett irányítaniuk, felügyelniük. Megtapasztalhatták a rendezvények sötét oldalát is.
Közös könyvükben mintegy GPS-t adnak a rendezvények szervezőinek kezébe. Megmutatják a helyes utakat és a leselkedő veszélyeket. A példák főként a lehetséges veszélyekről szólnak -tanulságosan, a még nem gyakorlott szervezők számára. Minden rendezvény gazdájának ajánlom: használják bátran ezt a GPS-t - saját arculatukat csiszolhatják vele! Sós Péter János
Hivatkozás: https://mersz.hu/sille-kepes-gyakorlati-protokoll//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero