Muraközy László (szerk.)

Minden Egész eltörött

Útteremtés és útfüggőség válságos környezetben


Gazdasági növekedés és felzárkózás hosszú távon Kelet-Közép-Európában

Mielőtt napjaink tendenciáit közelebbről elemeznénk, érdemes először történelmi távlatból rápillantani a gazdasági növekedés tényeire. Az egyik legfontosabb mutatója egy ország gazdasági fejlődésének és fejlettségének, hogyan alakul hosszabb távon az egy főre jutó bruttó hazai termék nagysága. A történelmi statisztikai adatok e téren sem túl bíztatóak térségünkre nézve. Angus Maddison (1995, 228.) adataira támaszkodva így ír erről a gazdaságtörténész Berend T. Iván: „Ez a régió a jó néhány kísérlet ellenére képtelen volt kitörni sajátos elmaradottságából, és így a 21. század elejére egyedül maradt, mint Európa elmaradt régiója. Két évszázados történelmi távlatban nézve meglepő a relatív elmaradottságban megmutatkozó folytonosság. 1820-ban Kelet-Közép-Európa egy főre jutó jövedelmi szintje 59 százaléka volt Nyugat-Európáénak, 1913-ban 46 százaléka, 1950-ben 51 százaléka és 1989-ben 40 százaléka” (Berend T. 2010, 291–292.). Térségünk a sok-sok változás, remény és kísérlet, többszörös rendszerváltás ellenére közel két évszázad elteltével sem tudott az európai centrum szintjéhez közelebb kerülni. 2008-ban Kelet-Közép-Európa – a transzformációs visszaesés utáni növekedés ellenére is – csak Nyugat-Európa fejlettségi szintjének a 40 százaléka körül volt (Maddison, 2010), ami a rendszerváltás előtti értéknek felel meg. Nem csoda, ha térségünkben az állampolgárok széles rétegei csalódottnak érzik magukat a sokat ígérő rendszerváltás után. A 2007/2009-es válság természetszerűleg tovább fokozta a kiábrándultságot.

Minden Egész eltörött

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 772 2

Könyvünk az Akadémiai Nívódíjas Gazdaságpolitikai kerekasztal sorozatnak immár a hatodik kötete. A kötet szerzői komparatív közelítésben elemzik Magyarország növekedési lehetőségeit, annak európai feltételrendszerét. Mint az Útteremtés és útfüggőség válságos környezetben alcím is utal rá, olyan pályát kell találnunk, amely - tanulva a sikeres nemzetközi tapasztalatokból - szakít a lemaradást konzerváló és erősítő magyar gyakorlattal.

Szerzők:

BENCZES ISTVÁN a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének habilitált egyetemi docense, junior príma- és Káldor-díjas közgazdász.

CSABA LÁSZLÓ akadémikus, egyetemi tanár. Írásai 20 országban jelentek meg. Több mint 200 tudományos közlemény szerzője.

GYŐRFFY DÓRA a Pázmány Péter Katolikus Egyetem habilitált egyetemi docense. Tanulmányait a Harvard Egyetemen és a Közép-európai Egyetemen végezte.

JANKOVICS LÁSZLÓ az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete gazdasági attaséja. Rendszeresen publikál a fiskális és monetáris politika kérdéseiben.

MURAKÖZY LÁSZLÓ a debreceni Közgazdaságtudományi Kar alapítója, 2000 és 2004 között első dékánja. A Gazdaságpolitikai kerekasztal sorozat szervezője.

PALÓCZ ÉVA a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Zrt. vezérigazgatója. Az ELTE Politológiai Intézet óraadó tanára. A Magyar Közgazdasági Társaság alelnöke.

REZESSY GERGELY tanulmányait a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen végezte. A Budapest Corvinus Egyetemen doktorandusz és óraadó tanár.

TÖRÖK ÁDÁM az MTA rendes tagja, egyetemi tanár. Tagja az MTA elnökségének. Eddig hat könyve és több mint 150 folyóiratcikke jelent meg.

VERES ANITA az MTA-PE Regionális Innovációs és Fejlődéstani Hálózati Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa, PhD-jelölt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-minden-egesz-eltorott//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave