Muraközy László (szerk.)

Földobott kő?

Tények és tendenciák a 21. században


Devizahitelezés banki nézőpontból – profitéhség és kockázati verseny

A háztartások jelentették a devizahitelek keresletét. A kínálati oldalt a bankok (pénzügyi közvetítők) adták. Vizsgáljuk meg az ő döntésük racionalitását! A bankszektort a 2001–2008-as periódusban a verseny erősödése jellemezte: a vállalati piac telítődésével egyre inkább a lakossági piaci verseny került előtérbe (Banai–Király–Várhegyi, 2010; Banai–Király–Nagy, 2011). A válságot megelőző hitelbőség időszakában – elsősorban a külföldi tulajdonú bankok – rendkívül olcsón jutottak devizaforráshoz és devizaswaphoz, akár hosszabb időre is. Az alacsony forrásköltségeket kiaknázva a forintkamatoknál alacsonyabb kamatokkal kínálták a devizahiteleket. A svájcifrank- és euróárfolyam radikálisan nem szakadt el egymástól, volatilitásuk jelentősen nem tért el – a közeli eurócsatlakozás fényében látszólag racionális döntés volt devizában eladósodni és devizában hitelezni, az euró és a svájci frank tökéletes helyettesítőnek látszott. Ez jól érzékelhető a 9. és a 10. ábrán is.

Földobott kő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 841 5

Könyvünk az Akadémiai Kiadó Gazdaságpolitikai kerekasztal soroza tának immár az ötödik kötete. A sorozat 2011¬ben Akadémiai Nívódíjban részesült. Az első könyv, Fecseg a felszín és hallgat a mély címmel, azt vizsgálta, hogyan siklott ki a magyar rendszerváltás sokat ígérő folyamata a kétezres évek elejére. A második kötet A jelen a jövő múltja címmel előre tekintett, a lehetséges utakat, pályákat kereste és vázolta fel, illetve az előrehaladást gátló „csapdákat", elkerülendő zsákutcákat elemezte. A harmadik kötet Válságban és válság nélkül címmel a nemzetközi pénzügyi vihar körülményeit is mérlegelve jelezte, hogy Magyarország tovább sodródik az európai főáramlattól való lemaradás felé. A negyedik könyv, 20 év múlva. Vissza a jövőbe címmel, az elmúlt két évtized tanulságai alapján, az előttünk álló lehetőségeket és követendő irányokat elemezte.

Jelen kötetünk továbblépett Magyarország helyzetének és a hazánknak irányadó és meghatározó európai környezet elemzésében. Benczes István, Csaba László, Győrfy Dóra, Muraközy László, valamint a Király Júlia-Banai Ádám, Tóth István György-Keller Ádám és Török Ádám-Kovács Bernadett szerzőpárosok most is hosszabb távú közelítésben, történelmi és nemzetközi összefüggéseibe helyezve elemzik Magyarország helyzetét, tárják fel a gazdaság, a társadalom, a gazdaságpolitika különböző rétegeit, ahogyan ezt a Tények és tendenciák a 21. században alcím is jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-foldobott-ko//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave