Muraközy László (szerk.)

Földobott kő?

Tények és tendenciák a 21. században


A költségvetés-politikai intézmények fejlődése

A globális pénzügyi válság által teremtett új gazdasági környezetben az egyes országok hamar felismerték, hogy költségvetési szabályaik felülvizsgálatára, valamint új fiskális politikai intézményi megoldásokra van szükség. Ezek az intézmények azonban (eltérő méretekkel és hatáskörökkel) még csak néhány országban működnek. Vannak olyan országok, ahol már évek óta léteznek a fiskális szabályok betartását ellenőrző független intézmények (USA, Hollandia, Belgium). Az ezredforduló után egyre több országban (Svédországban, Magyarországon) alakultak ilyen jellegű fiskális politikai intézmények. Németországban, Lengyelországban és Romániában megerősítették a költségvetési szabályrendszereket. Független ellenőrző intézményeket állítottak fel az Egyesült Királyságban, Szlovéniában és Romániában. Kezdeményezések indultak továbbá független költségvetési politikai intézmények létrehozására Írországban, Portugáliában, Szlovákiában, Csehországban, Finnországban és Cipruson. Az intézmények alapításának célja többnyire az államadósság fenntarthatóságának biztosítása, a költségvetési fegyelem megteremtése, az államháztartási hiány szinten tartása, valamint a költségvetési folyamatok átláthatóságának biztosítása volt (Wren-Lewis, 2011).

Földobott kő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 841 5

Könyvünk az Akadémiai Kiadó Gazdaságpolitikai kerekasztal soroza tának immár az ötödik kötete. A sorozat 2011¬ben Akadémiai Nívódíjban részesült. Az első könyv, Fecseg a felszín és hallgat a mély címmel, azt vizsgálta, hogyan siklott ki a magyar rendszerváltás sokat ígérő folyamata a kétezres évek elejére. A második kötet A jelen a jövő múltja címmel előre tekintett, a lehetséges utakat, pályákat kereste és vázolta fel, illetve az előrehaladást gátló „csapdákat", elkerülendő zsákutcákat elemezte. A harmadik kötet Válságban és válság nélkül címmel a nemzetközi pénzügyi vihar körülményeit is mérlegelve jelezte, hogy Magyarország tovább sodródik az európai főáramlattól való lemaradás felé. A negyedik könyv, 20 év múlva. Vissza a jövőbe címmel, az elmúlt két évtized tanulságai alapján, az előttünk álló lehetőségeket és követendő irányokat elemezte.

Jelen kötetünk továbblépett Magyarország helyzetének és a hazánknak irányadó és meghatározó európai környezet elemzésében. Benczes István, Csaba László, Győrfy Dóra, Muraközy László, valamint a Király Júlia-Banai Ádám, Tóth István György-Keller Ádám és Török Ádám-Kovács Bernadett szerzőpárosok most is hosszabb távú közelítésben, történelmi és nemzetközi összefüggéseibe helyezve elemzik Magyarország helyzetét, tárják fel a gazdaság, a társadalom, a gazdaságpolitika különböző rétegeit, ahogyan ezt a Tények és tendenciák a 21. században alcím is jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-foldobott-ko//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave