Benczes István, Kutasi Gábor

Költségvetési pénzügyek

Hiány, államadósság és fenntarthatóság


A Fed kamatpolitikája

Évtizedes távlatban erősen kritizálható az a gyakorlat, amit az USA jegybankjának szerepét betöltő intézet, a Fed, 2001 és 2009 között folytatott. A Fed hullámzó kamatdöntéseinek jelentős szerepe volt abban, hogy a jelzáloghitel-kötvények piaca összeomlott az Egyesült Államokban. A 2000-es évek elején az egészen 1 százalékig (2003. júniustól) csökkentett jegybanki kamatláb célzottan segítette a háztartások eladósodását és a jelzáloghitel-piac bővülését. Az amerikai háztartásoknak néhány százalékos kamatláb mellett lehetőségük nyílt 20-30 éves futamidejű hitelhez jutni a tulajdonukban lévő vagy az általuk éppen megvásárolt ingatlanok fedezetére. Talán abban is felelősség terheli a Fedet – bár elsősorban az Értékpapír és Tőzsde Bizottság (SEC) nevű felügyeleti szervet terheli e tekintetben a felelősség –, hogy az értékpapírosítás folyamatával (a jelzáloghitelek forrását jelentő kötvények összetett értékpapír-portfóliókba keverésével) lehetőség nyílt a nagy volumenű jelzálog-hitelezésre. Ez utóbbi miatt a bőséges hitelkínálat lehetővé tette, hogy a hagyományos hitelminősítés alapján kizárandó ügyfelek hitelhez juthassanak, vagy az elzálogosított ingatlanokra még egy további jelzálog legyen bejegyezhető (Király et al. 2008, illetve Madura 2007). Majd amikor több millió amerikai háztartás adósodott úgy el, hogy az ingatlanukra bejegyzett jelzálog csak az adósságállomány 80–90 százalékát fedezte, a jelentkező inflációs hatások miatt az USA jegybankja emelni kezdte az alapkamatot, ami 2007-re már 5,25 százalékot ért el.303

Költségvetési pénzügyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 842 2

Az olvasó igen alapos munkát vehet kézbe a jelen egyik kulcsfontosságú problémahalmazáról: az állami költségvetések terjedelméről, a hiányról és az adósságról, annak finanszírozásáról és a választott megoldások társadalmi következményeiről. A szerzők nagy tényanyagra, gazdag szakirodalmi ismeretanyagra, széles nemzetközi kitekintésre alapozzák következtetéseiket, melyek remélhetően eljutnak azokhoz a döntéshozókhoz, akik e problémahalmaz részei.

Bod Péter Ákos, egyetemi tanár

Ez az átfogó és korszerű állampénzügyi szakkönyv végigvezeti az olvasót a hagyományos, alapvető makrogazdasági eszközöktől a modern politikai gazdaságtani ismeretekig. Nemcsak alapfokú és mester szintű egyetemi képzésre alkalmas, de hasznos a gazdaságpolitikai elemzők és döntéshozók számára is, sőt - a nemzetközi és hazai szakirodalomból nyújtott alapos áttekintése révén - elsőrendű referenciaanyag lehet a kutatásban.

Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke

Mindig tisztelem és irigylem azokat a közgazdász kollégákat, akik egyszerűen és közérthetően tudnak a legbonyolultabb problémákról, összefüggésekről írni és beszélni, meggyőzni. A költségvetési pénzügyekről szóló könyvet azonban nemcsak a magabiztos tudást olvasmányosan kitáró könyvélményért érdemes kézbe venni, hanem sokszínű, új és gazdag ismeretanyagáért is. Forgatása minden bizonnnyal segít megérteni, hogy mindnyájunk számára miért olyan fontos és valójában mit is jelent a fejlődés fenntarthatósága.

Kovács Árpád, egyetemi tanár, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/kutasi-benczes-koltsegvetesi-penzugyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave