Benczes István, Kutasi Gábor

Költségvetési pénzügyek

Hiány, államadósság és fenntarthatóság


A hiány „új” politikai gazdaságtani magyarázatai

Az előző alfejezetben tárgyalt fiskális illúzió koncepciója arra a leegyszerűsítő feltételezésre épített, miszerint a választói magatartásban rövidlátás (miópia) érvényesül, lehetővé téve a választók folyamatos és szisztematikus megtévesztését. A racionális választások elméletére építő új elméleti irányzat ezért más irányba indult a kutatásokban a késő nyolcvanas évektől.178 Hasonlóan a public choice iskolához, ez az új megközelítés is, amit gyakorta csak új politikai gazdaságtannak hívnak, elsősorban azzal indokolja a politika és az intézmények hatásának vizsgálatát, hogy ami politikai értelemben racionális a hasznosságmaximalizáló egyén (politikus) szempontjából, az veszélyeztetheti a társadalom többi tagjának jólétét. Az egyén magatartásának nem szándékolt következménye ugyanis a társadalom egésze számára szuboptimális eredménnyel jár. Ordeshook (1990) társadalmi irracionalitásnak, míg Grindle (1991) – játszva a szavakkal – a pozitív közgazdaságtan és a negatív politika párosának hívja a jelenséget. Legtalálóbban azonban talán Meier (1991:300) fogalmazott, amikor azt írta, hogy „a gazdaságpolitika megválasztását nagyban befolyásolják a politikai tényezők” és emiatt „a politikai céloknak gyakran olyan következményeik vannak, amelyek összeütközésbe kerülnek a közgazdász-szakma céljaival.” Az ellentét oka egyértelmű: „miközben a közgazdászok az optimális, első legjobb közpolitika meghatározásával vannak elfoglalva, addig a kormány a második, vagy harmadik legjobb választással kell, hogy beérje” (Meier (1991:5).

Költségvetési pénzügyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 842 2

Az olvasó igen alapos munkát vehet kézbe a jelen egyik kulcsfontosságú problémahalmazáról: az állami költségvetések terjedelméről, a hiányról és az adósságról, annak finanszírozásáról és a választott megoldások társadalmi következményeiről. A szerzők nagy tényanyagra, gazdag szakirodalmi ismeretanyagra, széles nemzetközi kitekintésre alapozzák következtetéseiket, melyek remélhetően eljutnak azokhoz a döntéshozókhoz, akik e problémahalmaz részei.

Bod Péter Ákos, egyetemi tanár

Ez az átfogó és korszerű állampénzügyi szakkönyv végigvezeti az olvasót a hagyományos, alapvető makrogazdasági eszközöktől a modern politikai gazdaságtani ismeretekig. Nemcsak alapfokú és mester szintű egyetemi képzésre alkalmas, de hasznos a gazdaságpolitikai elemzők és döntéshozók számára is, sőt - a nemzetközi és hazai szakirodalomból nyújtott alapos áttekintése révén - elsőrendű referenciaanyag lehet a kutatásban.

Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke

Mindig tisztelem és irigylem azokat a közgazdász kollégákat, akik egyszerűen és közérthetően tudnak a legbonyolultabb problémákról, összefüggésekről írni és beszélni, meggyőzni. A költségvetési pénzügyekről szóló könyvet azonban nemcsak a magabiztos tudást olvasmányosan kitáró könyvélményért érdemes kézbe venni, hanem sokszínű, új és gazdag ismeretanyagáért is. Forgatása minden bizonnnyal segít megérteni, hogy mindnyájunk számára miért olyan fontos és valójában mit is jelent a fejlődés fenntarthatósága.

Kovács Árpád, egyetemi tanár, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/kutasi-benczes-koltsegvetesi-penzugyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave