Benczes István, Kutasi Gábor

Költségvetési pénzügyek

Hiány, államadósság és fenntarthatóság


A költségvetési centralizácó von Hagen és Harden-féle modellje

Von Hagen és Harden (1996:7–11) ma már klasszikusnak számító modelljében azt vizsgálta, hogy miként változik a kormányzat kiadási igénye, ha a közösségi javak fogyasztásának mértékéről (illetve ezzel összefüggésben a felosztható bevételekről) növekvő számú érdekcsoport dönt. A modellben a szerzőpáros a költségvetést feladatcsoportokra (kiadási tételekre) bontja fel és ezek mindegyikéhez kiadási célt rendel. Ezáltal felállítható a kormányzat preferenciafüggvénye a pénzforrások felosztásáról. A kormányzati preferencia államháztartási egyensúlyra gyakorolt hatását az határozza meg, hogy az ún. „kiadási” vagy „költekező” tárcák irányítói milyen mértékű döntési szabadságot élveznek a kiadások növelésében, milyen erős a pénzügyminiszter alkupozíciója a „kiadási” tárcákkal szemben, illetve a kormány mennyire próbálja saját választói adóterhét könnyíteni. Fontos továbbá a kormányt támogató pártok kiadásokra vonatkozó preferenciája, illetve hajlandóságuk az alkukra. A modellben a miniszterek mindegyike csak a saját területén gondolkozik a tervezett és tényleges kiadások közötti különbözet csökkentésében (vagy másként: a tényleges kiadások maximalizálásában). Utóbbi tény von Hagen és Harden (1996) szerint azonban új értelmet is ad a kiadásoknak. A minisztériumokhoz rendelt pénzek volumene befolyási és presztízskérdés a miniszterek – és koalíció esetén a mögöttük álló párt – számára, ezért igyekeznek ezt növelni. A miniszterek (és az őket delegáló pártok) a pótlólagos költekezésnek azonban csak azon adóterheit veszik figyelembe, amely szakterületük választóit érinti. Az egyes miniszterek ugyanis abban érdekeltek, hogy minél nagyobb kiadási előirányzatot szerezzenek saját tárcájuk feladatainak ellátásához – mindezt természetesen úgy, hogy az őket delegáló párt szavazóira ez minél kevesebb adóterhet rójon. Az elkölthető minisztériumi pénzkeret mutatja valójában meg a miniszter és a mögötte álló, őt delegáló párt tényleges befolyását.

Költségvetési pénzügyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 842 2

Az olvasó igen alapos munkát vehet kézbe a jelen egyik kulcsfontosságú problémahalmazáról: az állami költségvetések terjedelméről, a hiányról és az adósságról, annak finanszírozásáról és a választott megoldások társadalmi következményeiről. A szerzők nagy tényanyagra, gazdag szakirodalmi ismeretanyagra, széles nemzetközi kitekintésre alapozzák következtetéseiket, melyek remélhetően eljutnak azokhoz a döntéshozókhoz, akik e problémahalmaz részei.

Bod Péter Ákos, egyetemi tanár

Ez az átfogó és korszerű állampénzügyi szakkönyv végigvezeti az olvasót a hagyományos, alapvető makrogazdasági eszközöktől a modern politikai gazdaságtani ismeretekig. Nemcsak alapfokú és mester szintű egyetemi képzésre alkalmas, de hasznos a gazdaságpolitikai elemzők és döntéshozók számára is, sőt - a nemzetközi és hazai szakirodalomból nyújtott alapos áttekintése révén - elsőrendű referenciaanyag lehet a kutatásban.

Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke

Mindig tisztelem és irigylem azokat a közgazdász kollégákat, akik egyszerűen és közérthetően tudnak a legbonyolultabb problémákról, összefüggésekről írni és beszélni, meggyőzni. A költségvetési pénzügyekről szóló könyvet azonban nemcsak a magabiztos tudást olvasmányosan kitáró könyvélményért érdemes kézbe venni, hanem sokszínű, új és gazdag ismeretanyagáért is. Forgatása minden bizonnnyal segít megérteni, hogy mindnyájunk számára miért olyan fontos és valójában mit is jelent a fejlődés fenntarthatósága.

Kovács Árpád, egyetemi tanár, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/kutasi-benczes-koltsegvetesi-penzugyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave