Bugár Gyöngyi

Piaci és hitelkockázat menedzsment


A VaR meghatározása

A VaR egy adott időtávra vonatkozó veszteség meghatározott megbízhatósághoz tartozó kvantilise.70 Amikor azt mondjuk, hogy egy bank hitelkockázata 95 százalékos megbízhatósággal, egy hónapos időtávra 100 millió Ft, akkor ezen azt értjük, hogy 1 hónap alatt a hitelek vissza nem fizetéséből származó vesztesége 95 százalékos valószínűséggel nem haladja meg a 100 millió Ft-ot, azaz 100 esetből csak 5 esetben fordulhat elő ennél nagyobb veszteség. Ha az előzőnél még nagyobb, mondjuk 99 százalék megbízhatósági szintet választva szeretnénk becsülni a VaR értékét, akkor azonos hitelpiaci feltételek mellett az várható, hogy az előzőnél törvényszerűen nagyobb (vagy legfeljebb az előzővel azonos) számot kapunk. Ez teljesen érthető, mert ebben az esetben 100 esetből 99-ben az általunk mondott értéknél kisebb veszteség bekövetkezését szeretnénk biztosítani (azaz azt, hogy csak 1 esetben forduljon elő ezt meghaladó veszteség). A megbízhatóság növelésének ára tehát a VaR értékének növekedése!

Piaci és hitelkockázat menedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 862 0

Az elmúlt néhány évtized egyik legnagyobb pénzügyi válsága kivételes módon erősítette annak jelentőségét, hogy pénzügyi döntéseinket ne csak determinisztikusnak hitt események és mutatók alapján hozzuk meg, hanem vegyük figyelembe a különböző kimenetekhez csatolható kockázatokat is. A modern tőkekövetelményi irányelvek (CRD) elmélete és gyakorlata nem is érthető meg a kockázati kitettség kezelésének képessége nélkül. E képességek megszerzéséhez nyújt kitűnő segítséget a könyv, melynek tartalmi elsajátítása nemcsak a pénzügyi szférában dolgozókat segíti, ugyanolyan haszonnal jár a reálszféra döntéshozói számára is.

Dr. Vörös József - akadémikus, egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem, Közgazdaságtudományi Kar

Rendkívül érdekes, sok tekintetben hiánypótló munkáról van szó. Ez a kiváló módszertanú, logikusan felépített szakkönyv a legmodernebb kockázatmérési és kezelési metodikák világába vezeti az Olvasót. Az elmúlt évek makrogazdasági eseményei még inkább szükségessé tették a kockázatmérés és -kezelés elméleti hátterének megismerését, mélyebb összefüggéseinek feltárását és szélesebb körben történő elterjesztését, továbbá azt, hogy ezeket az ismereteket, tapasztalatokat az eddigieknél sokkal nagyobb jelentőséggel bíró inputként vegyék figyelembe munkájuk során a gazdasági élet döntéshozói. A könyvet nemcsak a kockázatkezeléssel hivatásszerűen foglalkozó befektetési, pénzügyi szakemberek, de az üzleti élet egyéb területein tevékenykedő döntéshozók is haszonnal forgathatják. Fontos alapmű lehet továbbá azok számára is, akik e témakör mélyebb megismerése irányába folytatnak kutatásokat, illetve tovább szeretnék mélyíteni eddig megszerzett tudásukat.

Dr. Bánfai Barna - régióvezető, piacfejlesztési igazgató

DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank Zrt.

Nemzetközi hitelkrízis, mexikói peso-válság, ázsiai válság, másodrendű jelzáloghitel-piaci válság… Elég csak az utóbbi pár évtized pénzügyi kríziseire visszagondolni, hogy nyilvánvalóvá váljon, miért is elengedhetetlenül fontos a kockázatkezelés a gazdaságban. A könyvet olvasva az érdeklődő megismerkedhet a pénzügyi kockázatkezelés alapjaival, a piaci és hitelkockázat kezelésének eszközeivel. A könyv azonban nem csak a kockázatkezeléssel ismerkedőknek szól. Középső szegmense, ahol a szerző a különböző kockázati mutatókat és mérőszámokat ismerteti, a szakembereknek is érdekes információkkal szolgálhat. Különösen dicséretes, hogy Bugár Gyöngyi tematikusan felépített gyakorlati példákon keresztül kalauzol el bennünket e dinamikusan fejlődő tudományban.

Zsoldos Bálint - egy nemzetközi befektetési bank hitelkockázat elemzője

Hivatkozás: https://mersz.hu/bugar-piaci-es-hitelkockazat-menedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave