Bugár Gyöngyi

Piaci és hitelkockázat menedzsment


A kopulák felhasználása a kockázat modellezésében

A tapasztalatok szerint a Clayton-kopula különösen hasznosnak bizonyul befektetési portfóliók hozam-, illetve veszteségeloszlásának modellezésében.181 Ennek fő oka, hogy ebben az esetben az egyes portfólióelemeken elért hozamok viszonylag nagy függőséget mutatnak a negatív széleken, azaz a nagy veszteségek tartományában.182 Ezt intuitív módon – a kétdimenziós példánál maradva – úgy lehet megragadni, hogy amennyiben az egyik értékpapíron (befektetésen) nagy veszteséget realizálunk, akkor nagy valószínűséggel a másik értékpapíron is nagy veszteségünk lesz.183

Piaci és hitelkockázat menedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 862 0

Az elmúlt néhány évtized egyik legnagyobb pénzügyi válsága kivételes módon erősítette annak jelentőségét, hogy pénzügyi döntéseinket ne csak determinisztikusnak hitt események és mutatók alapján hozzuk meg, hanem vegyük figyelembe a különböző kimenetekhez csatolható kockázatokat is. A modern tőkekövetelményi irányelvek (CRD) elmélete és gyakorlata nem is érthető meg a kockázati kitettség kezelésének képessége nélkül. E képességek megszerzéséhez nyújt kitűnő segítséget a könyv, melynek tartalmi elsajátítása nemcsak a pénzügyi szférában dolgozókat segíti, ugyanolyan haszonnal jár a reálszféra döntéshozói számára is.

Dr. Vörös József - akadémikus, egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem, Közgazdaságtudományi Kar

Rendkívül érdekes, sok tekintetben hiánypótló munkáról van szó. Ez a kiváló módszertanú, logikusan felépített szakkönyv a legmodernebb kockázatmérési és kezelési metodikák világába vezeti az Olvasót. Az elmúlt évek makrogazdasági eseményei még inkább szükségessé tették a kockázatmérés és -kezelés elméleti hátterének megismerését, mélyebb összefüggéseinek feltárását és szélesebb körben történő elterjesztését, továbbá azt, hogy ezeket az ismereteket, tapasztalatokat az eddigieknél sokkal nagyobb jelentőséggel bíró inputként vegyék figyelembe munkájuk során a gazdasági élet döntéshozói. A könyvet nemcsak a kockázatkezeléssel hivatásszerűen foglalkozó befektetési, pénzügyi szakemberek, de az üzleti élet egyéb területein tevékenykedő döntéshozók is haszonnal forgathatják. Fontos alapmű lehet továbbá azok számára is, akik e témakör mélyebb megismerése irányába folytatnak kutatásokat, illetve tovább szeretnék mélyíteni eddig megszerzett tudásukat.

Dr. Bánfai Barna - régióvezető, piacfejlesztési igazgató

DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank Zrt.

Nemzetközi hitelkrízis, mexikói peso-válság, ázsiai válság, másodrendű jelzáloghitel-piaci válság… Elég csak az utóbbi pár évtized pénzügyi kríziseire visszagondolni, hogy nyilvánvalóvá váljon, miért is elengedhetetlenül fontos a kockázatkezelés a gazdaságban. A könyvet olvasva az érdeklődő megismerkedhet a pénzügyi kockázatkezelés alapjaival, a piaci és hitelkockázat kezelésének eszközeivel. A könyv azonban nem csak a kockázatkezeléssel ismerkedőknek szól. Középső szegmense, ahol a szerző a különböző kockázati mutatókat és mérőszámokat ismerteti, a szakembereknek is érdekes információkkal szolgálhat. Különösen dicséretes, hogy Bugár Gyöngyi tematikusan felépített gyakorlati példákon keresztül kalauzol el bennünket e dinamikusan fejlődő tudományban.

Zsoldos Bálint - egy nemzetközi befektetési bank hitelkockázat elemzője

Hivatkozás: https://mersz.hu/bugar-piaci-es-hitelkockazat-menedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave