Varga Attila

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Innováció, vállalkozás és gazdasági növekedés a GMR-Európa-modellben


Bevezetés

A gazdasági hatáselemzés célja annak becslése, hogy egy-egy szakpolitikai beavatkozás (például infrastruktúra-fejlesztés, beruházástámogatás, K+F-ösztönzés) milyen eredményre vezet bizonyos célváltozók, mint például a GDP, foglalkoztatás vagy a jövedelmek értékében. A hatások megállapítása mind előzetesen (ex-ante), mind utólagosan (ex-post) igen nehéz feladat, hiszen a „mi lenne, ha”, vagy a „mi lett volna, ha” típusú kérdésekre keresi választ. A gyakorlatban igen elterjedtek azok a gazdasági modellek, melyeket kifejezetten hatáselemzésre konstruálnak. A hatáselemzésre használt modellek döntően makroökonómiai (többségében nemzeti, esetleg nemzetek feletti) aggregáltságúak, ritkábban szubnacionális szintű regionális modellek. Makroökonómiai modellekre példaként hozható az Európai Bizottság által gyakran használt QUEST- (Ratto–Roeger–Veld, 2009) vagy HERMIN- (ESRI, 2002) modellek, regionális modellre pedig az USA-ban széles körben (állami, városi, megyei szinteken) használt REMI-modell (Treyz et al., 1992).

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 015 1

A területfejlesztési politikában erőteljes fordulat figyelhető meg, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a részérdekeken alapuló „forrásosztogatás” pazarlóan működik. Szükség van előzetes hatásértékelésre, az egyes régiókra vonatkozó fejlesztéspolitikai elképzelések miként befolyásolhatják az ország fejlődését. Ebben a témakörben Varga Attila és munkatársai nemzetközileg is úttörő és kiemelkedő eredményeket értek el, több országban alkalmazzák az általuk kidolgozott modelleket. A könyv kiválóan felhasználható tankönyvként a mester- és doktori képzésekben, de kézikönyvként is a gazdaságpolitikai döntések előkészítése során.

Lengyel Imre, az MTA doktora,

intézetvezető egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Varga Attila a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője. Intuíciói és kezdeményezései különösen fontos szerepet játszottak az európai regionális fejlődési folyamatok elemzése és értékelése során. A könyv, amely mind a szakpolitikusok, mind a kutatók széles közönsége számára hozzáférhető stílusban íródott, további fontos lépéseket tesz a mai és a jövőbeni fejlesztési programok értékelésének az irányába. A kötet időszerű, éleslátó, és a legmodernebb modellezési és szimulációs technikákra épít. Alapvető olvasmány.

Philip McCann

a Groningeni Egyetem professzora és az Európai Bizottság

regionális politikai biztosának szaktanácsadója

az EU Kohéziós Politika reformja és értékelése tárgyában

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-regionalis-fejlesztespolitikai-hataselemzes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave