Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


Ideológiai pragmatizmus, eklekticizmus

A KKP ideológiai vonala a „marxizmus sinizálása” (Makosze-csuji csungkuohua [Makesizhuyi zhongguohua] ). Épp az, ami ellen a kínai–szovjet ún. ideológiai háború idején annyira tiltakoztak, a szovjet vádakat tagadva. A sinizált marxizmus a sajátosan kínai színezetű szocializmus „akár száz évig tartó” átmeneti időszakának kérdéseire hivatott elméleti választ adni. Ezt az ideológiát – a kongresszus szerint is – „realizmus és gyakorlatiasság” jellemzi. Sarkítva: a sinizált marxizmus a mindenkori vezetés elméleti válaszainak összessége a mindenkori intézkedések magyarázatára. E pragmatikus alapállás lehetővé teszi a rugalmas reagálást az új kihívásokra és a hangsúlyok olyan áthelyezését, mely – a kínai hagyomány szerint – a folyamatosság benyomását fenntartva vezet be változtatásokat.

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave